Nejmenší obchody by mohly získat vyšší kompenzaci za EET. Jejich zástupci jednali s Babišem

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2017 16:00
Zástupcům menších obchodů nestačí pětitisícová kompenzace, kterou mohou podnikatelé čerpat při zavádění EET již nyní. S ministrem financí tak jednají o zdvojnásobení této sumy. Argumentují i tím, že restauracím stát navíc pomohl snížením DPH.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Pavla Adamcová

Praha - Nejmenší obchody s jedním pokladním místem by mohly získat od státu kompenzaci nákladů za zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Zástupci Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) o tom dnes jednali s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Náhrady by mohly mít formu slevy na dani či přímé podpory. Jednání mají dále pokračovat, řekl tajemník asociace Jan Hrdina.

Nyní mohou podnikatelé jako kompenzaci zvýšených nákladů na EET uplatnit slevu na dani 5000 korun. Podle malých obchodníků je to málo. Ministrovi proto navrhli kompenzaci 10 000 korun na pokladní místo.

"Náš požadavek podáme ministerstvu písemně, aby s tím mohli pracovat. Panu ministrovi se zdál náš návrh na těch 10 000 korun poměrně rozumný. Myslím si, že jsme dospěli k nějakému pozitivnímu závěru," uvedl Hrdina.

"Je třeba také připomenout, že podnikatelům v oblasti pohostinství byla navíc poskytnuta pomoc prostřednictvím snížení DPH na stravovací služby. Jistou formu podpory by si tak zasloužily i malé prodejny, z velké části zajišťující obchodní obslužnost venkova," řekl minulý týden předseda AČTO Zdeněk Juračka.

Podle Babiše byly hlavním tématem dnešní debaty obecně problémy venkova, včetně situace malých venkovských prodejen. "Jejich situace není lehká, nikoliv kvůli zavedení EET, ale kvůli vylidňování venkova a poklesu počtu zákazníků. Zánik takovýchto prodejen by však dopadl negativně nejen zejména na starší obyvatele, ale obecně by zmizelo i jedno z přirozených 'společenských center' vesnice, a to rozhodně nechci," uvedl ministr. Je podle něj otázkou, zda je možné případné změny prosadit do voleb.

Na začátku března odstartovala druhá vlna EET, která se týkala maloobchodníků a velkoobchodníků. Do systému bylo před týdnem zapojeno zhruba 130 000 podnikatelů.

Třetí fáze EET začne za rok, 1. března 2018. Týkat se bude stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí například kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.

AČTO uvádí, že reprezentuje téměř 7000 prodejen a 30 000 zaměstnanců s ročním obratem 50 miliard korun. Představuje tak zhruba 25 procent podílu na trhu s potravinami.

Babiš si koupil čepici na lyže, aby vyzkoušel, zda dostane účtenku. | Video: Aktuálně.cz, Martin Ťopek
 

Právě se děje

Další zprávy