Fraška, zhodnotili poslanci výboru jednání s Babišem o EET. Ne, buzerace, odpověděl ministr

Martin Ťopek Martin Ťopek
23. 3. 2017 14:00
Ani na druhý pokus se sněmovnímu kontrolnímu výboru nepodařilo dozvědět se vše o přípravě elektronické evidence tržeb. Po vyhrocené debatě s ministrem financí Andrejem Babišem a jeho šéfem finanční správy Martinem Janečkem poslanci na návrh hnutí ANO odhlasovali, že je vše v pořádku.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha - V téhle atmosféře se nedá hlasovat, komentoval závěr jednání kontrolního výboru poslanec za ODS Martin Novotný. Reagoval tak na průběh schůzky, na kterou si poslanci pozvali ministra financí Andreje Babiše a on sám ji označil za buzeraci. 

"Vše jsem uvedl už ve třech dopisech, které jsem vám poslal. Hlavní je, že EET funguje a přináší miliardy do státního rozpočtu navíc," řekl na úvod poslancům Babiš.

Výbor se chtěl už podruhé od tvůrce zákona o elektronické evidence tržeb dozvědět některé okolnosti, které zavádění předpisu do praxe provázely. První schůzka se konala v listopadu, tedy ještě před startem první vlny EET. Tématem byl podivný vznik podniku Státní pokladna a centrum sdílených služeb (SPCSS) a celkové náklady na evidenci tržeb.

Poslanci tehdy rozhodli, že jednání přeruší, a zaúkolovali ministra, aby jim dodal informace o všem, co je zajímá. Předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM) byl však stále nespokojený. "Je s vámi těžká domluva, všechno z vás leze jak z chlupaté deky. Dokud vám přesně neřekneme, jaký konkrétní dokument po vás chceme, děláte, že neexistuje," stěžoval si předseda. 

Zopakoval, že chtěl po ministerstvu financí dokument o průzkumu trhu, který měl ukázat vhodného dodavatele na systémy EET, stejně tak požadoval informace o tom, zda podnik SPCSS, který se této činnosti nakonec ujal, byl vůbec založený v souladu se zákonem. 

"Na ministerstvu financí je vše v pořádku"

Tím ale jen naštval přítomného generálního ředitele finančního ředitelství Martina Janečka. Ten v průběhu debatu už ztrácel nervy a zvýšeným hlasem opakoval, že na ministerstvu financí je vše v pořádku a ministerstvo má posudek právníků ministerstva financí. "Vyvraťte nám argumenty obsažené v posudku," řekl poslancům, zatímco vedle něj sedící Babiš jen poněkolikáté opakoval slovo "buzerace". 

Nikam nevedoucí debatu ukončila až stranická poslušnost členů výboru za hnutí ANO. "Za mě byly předložené materiály dostatečné, točíme se tady pořád dokola," řekl v debatě poslanec za Babišovo hnutí Roman Havlíček. "Pro mě jsou informace dostatečné a je to už jen motání se v kruhu," doplnil jeho stranický kolega Stanislav Pflégr. 

V podobném duchu nakonec skončila i celá debata. Ačkoliv předseda Koníček požadoval hlasovat o usnesení, aby Babiš doložil v průběhu dubna přehled o fungování elektronické evidence tržeb, nakonec prošel návrh usnesení od Babišova poslance Kubíčka, že s EET je vše v pořádku a poslanci to Babišovi pouze sdělí. 

Při poloviční účastí členů výboru nakonec usnesení prošlo, další informace o EET už se kontrolní výbor nedozví. "Byla to debata o ničem, jde jim jen o to mě buzerovat," zhodnotil průběh jednání Andrej Babiš. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy