Fraška, zhodnotili poslanci výboru jednání s Babišem o EET. Ne, buzerace, odpověděl ministr

Martin Ťopek Martin Ťopek
23. 3. 2017 14:00
Ani na druhý pokus se sněmovnímu kontrolnímu výboru nepodařilo dozvědět se vše o přípravě elektronické evidence tržeb. Po vyhrocené debatě s ministrem financí Andrejem Babišem a jeho šéfem finanční správy Martinem Janečkem poslanci na návrh hnutí ANO odhlasovali, že je vše v pořádku.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha - V téhle atmosféře se nedá hlasovat, komentoval závěr jednání kontrolního výboru poslanec za ODS Martin Novotný. Reagoval tak na průběh schůzky, na kterou si poslanci pozvali ministra financí Andreje Babiše a on sám ji označil za buzeraci. 

"Vše jsem uvedl už ve třech dopisech, které jsem vám poslal. Hlavní je, že EET funguje a přináší miliardy do státního rozpočtu navíc," řekl na úvod poslancům Babiš.

Výbor se chtěl už podruhé od tvůrce zákona o elektronické evidence tržeb dozvědět některé okolnosti, které zavádění předpisu do praxe provázely. První schůzka se konala v listopadu, tedy ještě před startem první vlny EET. Tématem byl podivný vznik podniku Státní pokladna a centrum sdílených služeb (SPCSS) a celkové náklady na evidenci tržeb.

Poslanci tehdy rozhodli, že jednání přeruší, a zaúkolovali ministra, aby jim dodal informace o všem, co je zajímá. Předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM) byl však stále nespokojený. "Je s vámi těžká domluva, všechno z vás leze jak z chlupaté deky. Dokud vám přesně neřekneme, jaký konkrétní dokument po vás chceme, děláte, že neexistuje," stěžoval si předseda. 

Zopakoval, že chtěl po ministerstvu financí dokument o průzkumu trhu, který měl ukázat vhodného dodavatele na systémy EET, stejně tak požadoval informace o tom, zda podnik SPCSS, který se této činnosti nakonec ujal, byl vůbec založený v souladu se zákonem. 

"Na ministerstvu financí je vše v pořádku"

Tím ale jen naštval přítomného generálního ředitele finančního ředitelství Martina Janečka. Ten v průběhu debatu už ztrácel nervy a zvýšeným hlasem opakoval, že na ministerstvu financí je vše v pořádku a ministerstvo má posudek právníků ministerstva financí. "Vyvraťte nám argumenty obsažené v posudku," řekl poslancům, zatímco vedle něj sedící Babiš jen poněkolikáté opakoval slovo "buzerace". 

Nikam nevedoucí debatu ukončila až stranická poslušnost členů výboru za hnutí ANO. "Za mě byly předložené materiály dostatečné, točíme se tady pořád dokola," řekl v debatě poslanec za Babišovo hnutí Roman Havlíček. "Pro mě jsou informace dostatečné a je to už jen motání se v kruhu," doplnil jeho stranický kolega Stanislav Pflégr. 

V podobném duchu nakonec skončila i celá debata. Ačkoliv předseda Koníček požadoval hlasovat o usnesení, aby Babiš doložil v průběhu dubna přehled o fungování elektronické evidence tržeb, nakonec prošel návrh usnesení od Babišova poslance Kubíčka, že s EET je vše v pořádku a poslanci to Babišovi pouze sdělí. 

Při poloviční účastí členů výboru nakonec usnesení prošlo, další informace o EET už se kontrolní výbor nedozví. "Byla to debata o ničem, jde jim jen o to mě buzerovat," zhodnotil průběh jednání Andrej Babiš. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy