Myší trus a larvy. Inspekce zavřela restaurace i prodejnu

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
11. 2. 2015 17:58
Státní zemědělská a potravinářská inspekce zavřela za poslední týden kvůli špatným hygienickým podmínkám čtyři čínské restaurace, hernu, nonstop bar a prodejnu potravin.
Prověrka SZPI
Prověrka SZPI | Foto: SZPI

Praha - Státní zemědělská a potravinářská inspekce zavřela za poslední týden pět provozoven veřejného stravování, hernu a jednu prodejnu potravin. Důvodem byly naprosto nevyhovující hygienické podmínky, které mohou vést případně i k ohrožení zdraví zákazníků. V obchodu s potravinami objevili dokonce myší trus.

Zavřít musela čínská restaurace Fu Shan v ulici Čsl. Legií v Klatovech. Inspektoři našli zbytky pokrmů, mastné nečistoty a prach v celém prostoru kuchyně, na sporácích, zdech, stěnách nebo podlaze. Po splnění uložených opatření mohl být dnes provoz obnoven.

V Klatovské restauraci Fu Shan už dlouho nikdo neuklízel, SZPI v kuchyni objevila mastné nečistoty a zaschlé jídlo.
V Klatovské restauraci Fu Shan už dlouho nikdo neuklízel, SZPI v kuchyni objevila mastné nečistoty a zaschlé jídlo. | Foto: SZPI

Pozastavit provoz musela i další čínská restaurace v Klatovech nazvaná Peking na Nádražní ulici. "Kromě silného znečištění kuchyňských zařízení zbytky, mastnotou a prachem zde inspektoři narazili na umyvadlo odpojené od odpadu, odkud voda vytékala na podlahu kuchyně, WC pro zaměstnance v nepřijatelném stavu a nezvládnutý odvoz odpadu zkuchyně," říká mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Také zda už mohl být provoz obnoven.

Hygienickým požadavkům nevyhověla ani čínská restaurace Xin Dong Hai v pražské Štěpánské ulici. Kromě dlouhodobých nánosů mastnoty a zaschlého jídla objevila kontrola v restauraci i volně položené potraviny. Po nápravě mohl být dnes provoz obnoven.

Naopak stále zavřeno musí mít další čínská restaurace z pražské Štěpánské ulice -  JIN YAN JIU JIA. Vedle dlouhodobě neudržovaných kuchyňských zařízení, stěn a podlah, které charakterizovaly nánosy zbytků potravin, mastnoty a  prachu, našla inspekce v provozovně velké množství uhynulého hmyzu a mrtvých i živých larev.

Otevření se zatím nedočká ani Herna Las Vegas v Poděbradově ulici v Domažlicích. Inspekce zjistila, že u dřezu v kuchyni chybí přívod teplé vody a není tak možné zajistit mytí nádobí a skla. Provozovatel nezajistil ani funkční toaletu pro personál.

SZPI našla v kuchyni restaurace Xin Dong Hai v pražské Štěpánské ulici zaschlé zbytky jídla.
SZPI našla v kuchyni restaurace Xin Dong Hai v pražské Štěpánské ulici zaschlé zbytky jídla. | Foto: SZPI

V úterý 10. února dostal zákaz také nonstop bar Macao v ulici T.G. Masaryka v Sušici. Inspektoři zjistili, že v provozovně není k dispozici funkční toaleta pro personál a prostor baru je v celkově zanedbaném stavu. Po nápravě mohl být dnes provoz obnoven.

Už v pátek 6. února obnovila provoz také prodejna potravin Xuan Mon Dang na Slovanské ulici v Poběžovicích, kde inspekce našla myší trus a potraviny poškozené myším požerem na prodejní ploše i v navazujícím skladu. Provozovateli byla nařízena deratizace a zajištění prostor před škůdci, což splnil.

Se všemi zmíněnými subjekty zahájila inspekce správní řízení o uložení sankce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy