Tesco prodávalo sušené meruňky napadené škůdcem

ČTK ČTK
25. 11. 2014 17:07
Státní zemědělská a potravinářská inspekce objevila také plíseň z lískových ořechů ve velkoobchodu Trias ČR.
Meruňky napadené škůdcem mlékohubem
Meruňky napadené škůdcem mlékohubem | Foto: SZPI

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila obchodnímu řetězci Tesco stáhnout z prodejen sušené meruňky a velkoobchodu Trias ČR lískové ořechy. "Zatímco meruňky byly napadené škůdcem, ořechy obsahovaly aflatoxin, tedy důsledek plísně," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Ve správním řízení nyní inspekce rozhodne o pokutě.

Tesco muselo stáhnout celou šarži sušených meruněk od slovenského výrobce Encinger v balení po 200 gramech s minimální trvanlivostí do 14. ledna příštího roku. Před třemi týdny už inspekce našla v Tescu jinou závadnou šarži téhož výrobku. "Ve všech hodnocených baleních inspekce zjistila nepřirozený zápach po kvašení a přibližně třetina plodů byla napadená škůdcem mlékohubem," uvedl Kopřiva.

Závadná lísková jádra našla inspekce ve velkoobchodě Trias ČR v Chrudimi, šlo o téměř půl tuny ořechů. "Odebraný vzorek obsahoval aflatoxiny skupiny B1 v množství 10,49 mikrogramu na kilogram, limit je stanoven na pět mikrogramů. Dále analýza stanovila hodnotu sumy aflatoxinů B1, B2, G1, G2 na 48,75 mikrogramů, přičemž maximální přípustné množství je deset mikrogramů. Aflatoxiny jsou produkty metabolismu plísní, které mohou v nadlimitních množstvích poškodit lidské zdraví," napsal Kopřiva. Inspekce proto nařídila zastavit distribuci závadné šarže a ořechy se podařilo stáhnout před tím, než se dostaly ke spotřebitelům.

Inspekce před Vánoci intenzivněji kontroluje sušené ovoce, ořechy, vybrané druhy koření, cukrovinky a další potraviny, které lidé před svátky nakupují více než během roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy