Peníze na "loupež století" se tajně tiskly v Rusku. Bizarní tříkoruny Češi nesnášeli

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
6. 4. 2019 18:14
Po převratu v roce 1948 se začalo hlasitěji mluvit o nutnosti změnit podobu československé měny. V té době obíhaly na území našeho státu ještě bankovky připravené exilovou vládou ve válečných letech. Na nich zobrazená témata svobodné republiky tak bylo nutné vyměnit za dělníky a rolníky. Poválečným proměnám české měny se věnuje další díl historického seriálu Aktuálně.cz.
Peníze takzvané první republiky
Peníze takzvané první republiky | Foto: ČNB

Po roce 1945

Po válce, v roce 1945, došlo k měnové reformě, při které skončila takzvaná měnová dualita. Až do konce října 1945 byla totiž na území bývalého protektorátu a vrácených pohraničních území v oběhu i jiná platidla. Další jiné peníze platily na Slovensku.

  • Šlo o protektorátní korunu, slovenskou korunu, říšskou marku a maďarské pengö, polské zloté a korunové poukázky. Vše bylo nahrazeno Československou korunou (Kčs), jejíž platidla byla připravena právě ve válečných letech v Anglii a v menší míře v Tiskárně bankovek Národní banky.

Záhy po reformě se začalo s přípravou definitivních platidel. O spolupráci byli požádání přední umělci, například Max Švabinský, Karel Svolinský, Cyril Bouda nebo Karel Sivko. Nové bankovky měly za téma alegorické ztvárnění republiky a myšlenky národní jednoty Čechů a Slováků. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy