Peníze na "loupež století" se tajně tiskly v Rusku. Bizarní tříkoruny Češi nesnášeli

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
6. 4. 2019 18:14
Po převratu v roce 1948 se začalo hlasitěji mluvit o nutnosti změnit podobu československé měny. V té době obíhaly na území našeho státu ještě bankovky připravené exilovou vládou ve válečných letech. Na nich zobrazená témata svobodné republiky tak bylo nutné vyměnit za dělníky a rolníky. Poválečným proměnám české měny se věnuje další díl historického seriálu Aktuálně.cz.
Státovky a bankovky vydané při peněžní reformě v roce 1953
Státovky a bankovky vydané při peněžní reformě v roce 1953 | Foto: ČNB

Bankovky nevalné kvality

I vysocí představitelé ministerstva financí a Státní banky československé si byli vědomi nižší ideové, výtvarné a technické úrovně platidel dodaných ze Sovětského svazu. A tak se záhy objevil požadavek na jejich úpravu. 

Kvůli nebezpečí padělání se nejprve uvažovalo o zlepšení ochranných prvků prostřednictvím dodatečného využití měditisku, v roce 1955 však převážil názor na vydání nových bankovek.

"Některé bankovky se připravovaly dlouho, protože trvaly dlouho soutěže, které vyhlašovala různá ministerstva. Když se podíváme například na padesátikorunu, tak v roce 1953 se vypsala soutěž, v té zvítězil Cyril Bouda, a ten svůj návrh upravoval a upravoval, až se v roce 1959 se rozhodlo, že se realizovat nebude a byla vypsána nová soutěž. V tomto případě se nová bankovka vydala až v roce 1964," říká Jakub Kunert. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy