Kde se žije nejlépe? V novém žebříčku je Česko před Španělskem i Itálií, jen šest míst za USA

Jana Králová
25. 7. 2016 7:56
Analýza společnosti Boston Consulting Group se zaměřila na kvalitu života ve více než 160 státech světa. Stejně jako před rokem se nejlépe umístilo Norsko. Z bývalých socialistických zemí střední a východní Evropy skončilo nejlépe Slovinsko. Poslední místo žebříčku obsadila Středoafrická republika.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Boston, Praha – Nejlepším místem k životu je západní a severní Evropa. První neevropská země v žebříčku je Austrálie až na 11. místě. Vyplývá to z analýzy společnosti Boston Consulting Group, která se zaměřila na kvalitu života ve více než 160 státech světa.

Analytici podle veřejně dostupných dat hodnotili deset oblastí: ekonomický růst (hrubý domácí produkt), stabilitu ekonomiky, situaci na trhu práce (nezaměstnanost), kvalitu zdravotnictví, infrastruktury (doprava či připojení k internetu), veřejné správy, vzdělávání a životního prostředí nebo také příjmové rozdíly a stav takzvané občanské společnosti.

Třicet nejlepších zemí:

země index
1. Norsko 100
2. Nizozemsko 95,0
3. Finsko 94,9
4. Německo 93,6
5. Rakousko 92,7
6. Dánsko 91,3
7. Švýcarsko 91,1
8. Island 90,4
9. Belgie 90,0
10. Švédsko 89,6
11. Austrálie 87,9
12. Lucembursko 87,4
13. Singapur 87,2
14. Irsko 85,8
15. Hongkong 85,5
16. Kanada 85,4
17. Velká Británie 85,4
18. Nový Zéland 85,0
19. USA 83,7
20. Francie 83,1
21. Japonsko 83,1
22. Slovinsko 79,3
23. Jižní Korea 79,0
24. Estonsko 78,8
25. Česká republika 78,4
26. Spojené arabské emiráty 77,1
27. Katar 77,0
28. Španělsko 76,0
29. Portugalsko 75,5
30. Polsko 74,0

Stejně jako před rokem se nejlépe umístilo Norsko, druhé je Nizozemsko, třetí Finsko. Z bývalých socialistických zemí střední a východní Evropy skončilo nejlépe – na 22. místě – Slovinsko. Před Česko se dostalo ještě Estonsko na 24. místě.

Hůře než Česká republika skončily například Španělsko, Portugalsko, Itálie a Řecko. Nejhůře z posuzovaných států dopadla Středoafrická republika.

Deset nejhorších zemí:

154. Lesotho 17,17
155. Niger 17,12
156. Zimbabwe 15,5
157. Jemen 14,35
158. Haiti 14,07
159. Súdán 12,95
160. Guinea-Bissau 12,37
161. Dem. rep. Kongo 10,92
162. Čad 7,03
163. Středoafrická republika 0

Pramen: The Boston Consulting Group’s Sustainable Economic Development Assessment 2016

Index nazvaný SEDA (Sustainable Economic Development Assessment) posuzuje především takzvaný udržitelný hospodářský rozvoj. Zaměřuje se také na to, jak státy dokážou přenést ekonomický růst do blahobytu svých občanů.

Z tohoto pohledu se to příliš nedaří třeba Spojeným státům americkým – podle ukazatele HDP jsou sice ekonomicky nejsilnější zemí, ale v žebříčku Boston Consulting Group skončily až na 19. místě.

Podobným příkladem je Saúdská Arábie – ačkoliv má díky ropě vysoký hrubý domácí produkt, těží z toho jen malá část populace. Analytici naopak chválí pokrok, jaký v tomto směru udělala v letech 2006 až 2014 Etiopie, dobrým příkladem je také Čína.

Index SEDA je jedním z pokusů, jak vyjádřit kvalitu života v jednotlivých zemích jinak než jen podle ekonomického růstu.

Například podle nového vydání žebříčku neziskové organizace Social Progress Imperative, který ve 133 zemích sleduje společenský a ekonomický rozvoj i stav životního prostředí, se nejlépe žije ve Finsku, Kanadě, Dánsku, Austrálii a Švýcarsku, nejhůře ve Středoafrické republice. Česká republika skončila na 22. místě.

Norsko je první také v aktuálním vydání „indexu prosperity“ od institutu Legatum, druhé skončilo Švýcarsko a třetí Dánsko. České republice patří 26. místo, poslední je opět Středoafrická republika.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy