Jak se žije v Česku: Ve světovém žebříčku prosperity si polepšilo a nejde jen o ekonomiku

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
10. 11. 2015 15:04
Česká republika je 26. nejlepším státem světa, pokud jde o podmínky k životu. V žebříčku institutu Legatum - takzvaném indexu prosperity - si polepšila o tři místa a umístila se nejlépe od roku 2011. Na rozdíl od většiny podobných žebříčků nehodnotí tento index státy pouze podle jejich ekonomické vyspělosti. První příčky obsadily severské státy spolu se Švýcarskem a Novým Zélandem. Naopak nejhůře se žije ve Středoafrické republice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Londýn/Praha - Nejlepšími podmínkami k životu se mohou tradičně pochlubit obyvatelé Norska, následují Švýcaři a Dánové. Velmi dobře je na tom ale i Česká republika. Ukazuje to index prosperity pro rok 2015 sestavený výzkumným institutem Legatum.

Česká republika skončila v letošním žebříčku Legatum Prosperity Index na 26. místě, oproti loňsku si polepšila o tři příčky. Jde o její nejlepší umístění od roku 2011. Před Česko se ze zemí bývalého komunistického bloku probojovalo pouze Slovinsko, které skončilo pětadvacáté.

Na rozdíl od většiny podobných žebříčků nehodnotí index prosperity státy pouze podle jejich ekonomické vyspělosti, respektive hrubého domácího produktu. Celkem 142 zemí porovnává na základě 89 ukazatelů rozdělených do osmi skupin. Patří mezi ně například vzdělání, podnikání a příležitosti, ekonomika či osobní svoboda.

1. Norsko 3,504 bodu
2. Švýcarsko 3,337 bodu
3. Dánsko 3,272 bodu
4. Nový Zéland 3,246 bodu
5. Švédsko 3,224 bodu
6. Kanada 3,186 bodu
7. Austrálie 3,088 bodu
8. Nizozemsko 3,046 bodu
9. Finsko 3,013 bodu
10. Irsko 2,974 bodu
... ...
25. Slovinsko 1,813 bodu
26. Česká republika
1,603 bodu
29. Polsko 1,530 bodu
35. Slovensko 1,217 bodu
45. Maďarsko 0,693 bodu
... ...
140. Haiti -2,824 bodu
141. Afghánistán -2,941 bodu
142. Středoafrická rep. -3,554 bodu

Česká republika se podle hodnoty indexu oproti loňskému roku zlepšila v šesti z celkem osmi skupin. Nejvýraznější posun v žebříčku zaznamenala v oblasti osobní svobody, kde se z 65. místa posunula až na 45. příčku. Značný pokrok nastal také u vzdělávání (13. místo) a ekonomiky (26. místo), v obou případech se Česko zlepšilo o rovných deset příček.

Naopak zhoršení nastalo v případě sociálního kapitálu (z 57. na 66. příčku) a o čtyři příčky se zhoršila rovněž bezpečnost a ochrana, ve které je Česko na 24. místě.

Až za námi se pak umístilo Polsko (29. místo), Slovensko (35. místo) či Maďarsko (45. místo). Naopak Německo skončilo na 14. příčce a Rakousku patří 16. příčka.

Největší zlepšení životních podmínek zaznamenala Indonésie, která za sedm let sestavování žebříčku poskočila o 21 míst na letošní 69. místo. Nejvíce se život od roku 2009 zhoršil Tunisanům (o 28. příček na 97. místo) a Syřanům (o 23. příček na 136. místo).

Na samotném dnu žebříčku letos skončily Haiti, Afghánistán a Středoafrická republika.

Pokud by došlo na hodnocení čistě z hlediska výkonu ekonomiky, jedničkou by se stal Singapur, kterému jinak patří až 17. příčka. Na druhém místě by skončilo Švýcarsko, které podle tohoto kritéria bylo loni první, a třetí by byla Čína (celkově 52. pozice).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy