Česko má páté nejlevnější potraviny v EU, ukazuje nové porovnání. Projděte si žebříček

Petr Kučera Petr Kučera
15. 6. 2016 15:43
Rozdíly mezi cenami potravin, nápojů i cigaret v Evropské unii jsou stále výrazné. Čerstvé porovnání zveřejnil statistický úřad Eurostat. Kategorie „mléko, sýry a vajíčka“ je v Česku dokonce druhá nejlevnější.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha, Brusel – Nejlevnější potraviny a nealkoholické nápoje v Evropské unii lze koupit v Polsku. Srovnatelný nákupní košík tam vyjde jen na 63 procent unijního průměru. Naopak nejdražší je v Dánsku, kde ceny dosahují 145 procent průměru EU. Vyplývá to z čerstvého porovnání, které podle cen za rok 2015 zveřejnil statistický úřad Eurostat.

V porovnání, které nepřihlíží k rozdílné kupní síle obyvatel, mají kromě Polska nejlevnější ceny v Rumunsku, Bulharsku a Litvě. Za nimi následuje Česká republika společně s Maďarskem – potraviny a nealkoholické nápoje lze v obou zemích pořídit za 79 procent průměru EU.

Nejdražší nákup vychází podle statistiků vedle Dánska ve Švédsku, Rakousku, Irsku a Finsku.

Ceny potravin a nealkoholických nápojů (rok 2015):

Stát Cena vzhledem k průměru EU
Makedonie 58 %
Polsko 63 %
Rumunsko 64 %
Albánie 68 %
Srbsko 69 %
Bulharsko 70 %
Kosovo 70 %
Bosna a Hercegovina 74 %
Litva 78 %
Černá Hora 78 %
Česká republika 79 %
Maďarsko 79 %
Estonsko 88 %
Slovensko 89 %
Lotyšsko 89 %
Turecko 90 %
Chorvatsko 91 %
Španělsko 92 %
Portugalsko 94 %
Slovinsko 96 %
Nizozemsko 98 %
EU celkem 100 %
Německo 103 %
Řecko 103 %
Malta 104 %
Kypr 107 %
Belgie 108 %
Francie 109 %
Itálie 110 %
Velká Británie 111 %
Lucembursko 116 %
Finsko 119 %
Irsko 119 %
Rakousko 120 %
Švédsko 124 %
Island 130 %
Dánsko 145 %
Norsko 159 %
Švýcarsko 173 %

Pečivo a obilné produkty obecně jsou nejlevnější v Rumunsku (53 procent), Bulharsku a Polsku, nejdražší pak v Dánsku (162 procent), Rakousku a Švédsku.

Maso mají nejlevnější v Polsku (54 procent), Bulharsku a Rumunsku, nejdražší v Dánsku (137 procent), Rakousku, Lucembursku a Rakousku.

Mléko, sýry a vajíčka vyjdou nejlevněji v Polsku (65 procent), Česku a v Litvě, nejdráž na Kypru (140 procent), v Řecku a v Irsku.

Data pocházejí ze studie porovnávající ceny jídla, nápojů a cigaret – celkem zhruba 440 srovnatelných produktů v 38 evropských státech.

Alkoholické nápoje, s nimiž hlavní tabulka nepočítá, jsou v rámci EU nejlevnější v Bulharsku (64 procent unijního průměru), Rumunsku (72 procent) a Maďarsku (74 procent), naopak nejdražší v Irsku (175 procent), Finsku (172 procent) a Velké Británii (163 procent).

Ještě výraznější rozdíly mezi členskými státy jsou v cenách cigaret (také nejsou součástí hlavní tabulky). Zatímco v Bulharsku lze tabákové výrobky pořídit za 50 procent unijního průměru a v Chorvatsku či Litvě za 56 procent, tak ve Velké Británii na opačné straně žebříčku stojí 218 procent průměru (v Irsku 189 procent a ve Francii 127 procent).

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Nález čtyř mrtvých v Měšicích policie vyšetřuje jako trojnásobnou vraždu a sebevraždu

Policisté v pondělí našli v rodinném domě v Měšicích u Prahy čtyři mrtvé - dva dospělé a dvě děti. Případ vyšetřují jako trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu, jde zřejmě o rodinnou tragédii, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Policisté na místě zasahovali po 13 hodině po upozornění sousedů, kteří rodinu dlouho neviděli. Se vstupem do domu jim pomohli hasiči. "Uvnitř policisté nalezli čtyři osoby bez známek života - dva dospělé a dvě nezletilé děti. Podle předběžných zjištění se jedná o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu," uvedla mluvčí.

Na místě jsou nyní kriminalisté a soudní lékař. "Byla nařízena soudní pitva, která určí přesné příčiny úmrtí všech osob," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Američan Snowden získal ruské občanství, patřičný dekret podepsal Putin

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který před téměř deseti lety zveřejnil utajované informace o americké elektronické špionáži, získal ruské občanství. Patřičný dekret podepsal prezident Vladimir Putin, uvedly dnes tiskové agentury.

Devětatřicetiletý Snowden je jedním z více než sedmi desítek cizinců, kterým nyní úřady udělily ruské občanství. Výnos s jejich jmény byl zveřejněn na oficiálních vládních stránkách.

Edward Snowden je bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). V roce 2013 zveřejnil utajované informace tajných služeb, jež mimo jiné dokládaly, že rozvědky sbíraly telefonní záznamy týkající se milionů Američanů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy