Česko má páté nejlevnější potraviny v EU, ukazuje nové porovnání. Projděte si žebříček

Petr Kučera Petr Kučera
15. 6. 2016 15:43
Rozdíly mezi cenami potravin, nápojů i cigaret v Evropské unii jsou stále výrazné. Čerstvé porovnání zveřejnil statistický úřad Eurostat. Kategorie „mléko, sýry a vajíčka“ je v Česku dokonce druhá nejlevnější.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha, Brusel – Nejlevnější potraviny a nealkoholické nápoje v Evropské unii lze koupit v Polsku. Srovnatelný nákupní košík tam vyjde jen na 63 procent unijního průměru. Naopak nejdražší je v Dánsku, kde ceny dosahují 145 procent průměru EU. Vyplývá to z čerstvého porovnání, které podle cen za rok 2015 zveřejnil statistický úřad Eurostat.

V porovnání, které nepřihlíží k rozdílné kupní síle obyvatel, mají kromě Polska nejlevnější ceny v Rumunsku, Bulharsku a Litvě. Za nimi následuje Česká republika společně s Maďarskem – potraviny a nealkoholické nápoje lze v obou zemích pořídit za 79 procent průměru EU.

Nejdražší nákup vychází podle statistiků vedle Dánska ve Švédsku, Rakousku, Irsku a Finsku.

Ceny potravin a nealkoholických nápojů (rok 2015):

Stát Cena vzhledem k průměru EU
Makedonie 58 %
Polsko 63 %
Rumunsko 64 %
Albánie 68 %
Srbsko 69 %
Bulharsko 70 %
Kosovo 70 %
Bosna a Hercegovina 74 %
Litva 78 %
Černá Hora 78 %
Česká republika 79 %
Maďarsko 79 %
Estonsko 88 %
Slovensko 89 %
Lotyšsko 89 %
Turecko 90 %
Chorvatsko 91 %
Španělsko 92 %
Portugalsko 94 %
Slovinsko 96 %
Nizozemsko 98 %
EU celkem 100 %
Německo 103 %
Řecko 103 %
Malta 104 %
Kypr 107 %
Belgie 108 %
Francie 109 %
Itálie 110 %
Velká Británie 111 %
Lucembursko 116 %
Finsko 119 %
Irsko 119 %
Rakousko 120 %
Švédsko 124 %
Island 130 %
Dánsko 145 %
Norsko 159 %
Švýcarsko 173 %

Pečivo a obilné produkty obecně jsou nejlevnější v Rumunsku (53 procent), Bulharsku a Polsku, nejdražší pak v Dánsku (162 procent), Rakousku a Švédsku.

Maso mají nejlevnější v Polsku (54 procent), Bulharsku a Rumunsku, nejdražší v Dánsku (137 procent), Rakousku, Lucembursku a Rakousku.

Mléko, sýry a vajíčka vyjdou nejlevněji v Polsku (65 procent), Česku a v Litvě, nejdráž na Kypru (140 procent), v Řecku a v Irsku.

Data pocházejí ze studie porovnávající ceny jídla, nápojů a cigaret – celkem zhruba 440 srovnatelných produktů v 38 evropských státech.

Alkoholické nápoje, s nimiž hlavní tabulka nepočítá, jsou v rámci EU nejlevnější v Bulharsku (64 procent unijního průměru), Rumunsku (72 procent) a Maďarsku (74 procent), naopak nejdražší v Irsku (175 procent), Finsku (172 procent) a Velké Británii (163 procent).

Ještě výraznější rozdíly mezi členskými státy jsou v cenách cigaret (také nejsou součástí hlavní tabulky). Zatímco v Bulharsku lze tabákové výrobky pořídit za 50 procent unijního průměru a v Chorvatsku či Litvě za 56 procent, tak ve Velké Británii na opačné straně žebříčku stojí 218 procent průměru (v Irsku 189 procent a ve Francii 127 procent).

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy