Iva Špačková
13. 2. 2018 6:30
Pilulka, která nahlásí, že ji pacient spolkl. Vysavač, který šmíruje byt. Nebo podmínka nechat si prolustrovat mobil, pokud chcete půjčku od banky. To jsou jedni z kandidátů na Cenu Velkého bratra pro firmy, lidi či úřady za aktivity, kterými se snaží proniknout do soukromí lidí a využít informace z jejich života k vlastním účelům. Víme, kdo se probojoval do užšího výběru.
Šmírování pacientů
Poslanec Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD) je kandidátem anticeny za návrh, který schvaluje neomezený dálkový přístup ke zdravotnické dokumentaci. Jedná se o nový paragraf 69a zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, který má být účinný od 1. července 2018.
Do dokumentace by mohli nahlížet nejen lékaři, ale i poskytovatelé zdravotních a sociálních služeb nebo třeba kontaktní místa v jiných státech EU, a to přes Národní kontaktní místo pro elektronické zdravotnictví.
Právní úprava přitom neobsahuje žádnou konkrétnější specifikaci osob - zákon tedy v zásadě umožňuje, aby se jakýkoliv poskytovatel zdravotních či sociálních služeb díval do jakékoliv elektronicky vedené zdravotnické dokumentace. Novela také zcela neomezeně zpřístupňuje dokumentaci pacientů i zahraničním subjektům, u nichž neuvádí žádné garance bezpečnosti údajů či požadavky na zdravotní vzdělání nahlížejících.
Zákon nebrání dokonce ani automatickému stahování zdravotních dat ve velkém. Pacientovi není v zákoně přiznána ani žádná možnost, jak se tomuto tunelování svého soukromí bránit.