Praha – Zaměstnavatelé, odbory a zástupci vlády jednali o širším otevření trhu práce a možnostech, jak dostat nezaměstnané na trh práce. Pomoci by mohly příspěvek na cesty za prací, rekvalifikace nebo vznik regionálních podpůrných projektů.
Vyplývá to z vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka. Dalším tématem jednání bylo čerpání peněz z fondů EU a problémy dopravních staveb.
Kvůli růstu ekonomiky a nedostatku uchazečů o práci žádají firmy zjednodušení a zrychlení vydávání pracovních povolení pro cizince. Podle odborů jde o citlivou věc.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula v pondělí řekl, že odbory nepodpoří žádný nový projekt na přísun pracovníků z ciziny kromě již stávajícího projektu, který se týká pracovníků z Ukrajiny.
Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 5,2 procenta ze srpnových 5,3 procenta. Bez práce bylo na konci měsíce 378 258 lidí, což je nejméně od prosince 2008. Volných míst je už téměř 141 tisíc, více jich bylo naposledy v srpnu 2008.
Podle Hanáka je použitelných na trhu práce 80 až 90 tisíc nezaměstnaných. "Hledáme hlavně technické zaměření," uvedl.
Stavební řízení se nezjednodušilo
Hanák pak kritizoval přípravu nového stavebního zákona, který měl zjednodušit stavební řízení. Návrh vláda nedávno schválila. "Nejvážnějším problémem je, že se nepodařilo splnit zjednodušení povolovacího řízení ohledně stavebního zákona. To jsme nesplnili," uvedl Hanák.
V případě zprávy o čerpání peněz z fondů EU se odbory i zaměstnavatelé shodli na tom, že zatím je tempo čerpání evropských peněz nedostatečné.
Tripartita pak dnes podle Středuly odložila projednání otázky bezpečnosti práce až na leden. "V současné chvíli není přehled o smrtelných pracovních úrazech v dopravě, protože to řeší přímo policie, a ne inspekce práce," uvedl Středula.
Další zasedání tripartity by se mělo uskutečnit 21. listopadu a hlavním tématem by podle Středuly měl být akční plán na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti.