Teherán - Írán se po zrušení sankcí chystá zvýšit vývoz ropy o půl milionu barelů denně. Oznámil to náměstek íránského ministra ropného průmyslu, jehož citovala agentura Reuters. Prohlášení přišlo jen několik hodin poté, co USA a EU v sobotu oznámily, že ruší sankce vůči Íránu.
Američané a Evropané tak reagovali na zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii, že Teherán dodržuje závazky z dohody o íránském jaderném programu, kterou minulý rok uzavřel se šesti mocnostmi; zároveň se tak uvolňuje řada protiíránských sankcí uplatňovaných OSN.
"Vzhledem k podmínkám na světových trzích a k našim možnostem je Írán připraven zvýšit svůj vývoz ropy o 500 tisíc barelů denně," uvedl náměstek iránského ministra průmyslu Amir Husajn Zamaninía.
Na trhu s ropou již delší dobu převládá nabídka nad poptávkou. Ceny ropy na světových trzích jsou dlouhodobě na rekordních minimech, tento týden klesly poprvé za 12 let pod 30 dolarů za barel. Již loni po oznámení červencové dohody šesti mocností s Íránem o omezení jeho jaderného programu výměnou za odvolání sankcí zaznamenaly světové ceny ropy výrazný pokles.
Podle některých analytiků, které citovala zpravodajská stanice CNN, by se vyšší íránský vývoz ropy nemusel tolik projevit na světových cenách ropy. Zrušení sankcí se totiž čekalo, takže do cen se to již částečně promítalo od loňského uzavření jaderné dohody.
Írán je členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která by ještě před několika lety současný pokles cen řešila snížením produkce. Loni v prosinci se ale ministři členských zemí poprvé za několik desetiletí nebyli schopni dohodnout na výši celkového těžebního limitu. Situaci navíc nyní komplikuje napětí ve vztazích mezi Íránem a Saúdskou Arábií kvůli nedávné popravě šíitského duchovního Rijádem.
Zvýšení vývozu íránské ropy zřejmě také nebude okamžité, míní list Financial Times (FT). "Od našich bankovních a platebních systémů k tržní operaci je dlouhá cesta," řekl FT nejmenovaný íránský obchodník. Irán má také zastaralá těžební zařízení, do nichž bude potřeba mnoho investovat.
Těžba ropy v Íránu vlivem sankcí uvalených západními zeměmi kvůli teheránskému jadernému programu klesla ze zhruba čtyř milionů barelů denně o jeden milion barelů. Vývoz se pak od roku 2012 snížil o polovinu na více než jeden milion barelů denně.
Již loni v létě po uzavření dohody o omezení iránského jaderného programu Teherán oznámil, že okamžitě po odstranění sankcí očekává zvýšení těžby ropy o 500 tisíc barelů denně a do několika měsíců pak o jeden milion barelů denně. Těžba by se tak měla vrátit na úroveň před zavedením sankcí.