USA a EU oznámily zrušení sankcí proti Íránu. Země plní dohodu, dostane se ke 100 miliardám dolarů

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2016 7:47
Írán splnil veškeré požadavky loňské dohody s velmocemi ohledně svého jaderného programu, uvedla ve svém prohlášení Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Uvolnila se tak cesta ke zrušení protiíránských sankcí. Ty by mohly být zrušeny během několika hodin či dní, napsala agentura Reuters. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v sobotu o uvolnění sankcí jednal ve Vídni s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym. Írán po uvolnění sankcí mimo jiné získá přístup ke 100 miliardám dolarů z ropných příjmů, které jsou blokovány v bankách v zahraničí.
Americký ministr zahraničí John Kerry a jeho íránský protějšek Mohammad Džavád Zaríf.
Americký ministr zahraničí John Kerry a jeho íránský protějšek Mohammad Džavád Zaríf. | Foto: Reuters

Vídeň/Teherán - Írán splnil veškeré požadavky loňské dohody s velmocemi ohledně svého jaderného programu, uvedla ve svém prohlášení Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Uvolnila se tak cesta k ukončení protiíránských sankcí.

Reakce Spojených států a Evropské unie na sebe nenechala dlouho čekat. Jen krátce po oznámení agentury ohlásili americký ministr zahraničí John Kerry a šéfka unijní diplomacie Federika Mogheriniová zrušení sankcí proti Íránu.

Za USA podepsal příslušná nařízení, která sankce definitivně ukončí, osobně prezident Barack Obama.

"Dnes jsou díky krokům učiněným od loňského července Spojené státy, naši spojenci na Blízkém východě a v celém světě ve větším bezpečí, protože hrozba jaderné zbraně je menší," řekl Kerry ve Vídni.

Uvolnění napětí mezi Íránem a Západem vyzdvihl i íránský prezident Hasan Rúhán. "Otevřeli jsme novou kapitolu vztahů mezi Íránem a světem," řekl v parlamentu. Dodal, že takové vztahy jsou ve znamení přátelství, bez záště a podezírání.

Rúhání rovněž zdůraznil, že země má nyní příležitost k ekonomickému rozvoji. Vyzval k hospodářským reformám a k posílení ekonomiky, aby byla Írán méně závislý na těžbě ropy. Podle něj jsou nynější nízké ceny ropy tím nejlepším důvodem odstřihnout pupečníkovou šňůru, která islámskou republiku spojuje s ropou.

Generální ředitel MAAE Jukija Amano označil sobotu za "důležitý den pro mezinárodní společenství". Jak dodal, inspektoři agentury přímo na místě v Íránu prověřili, že země splnila vše, co po ní bylo požadováno. Oznámil rovněž, že v neděli odcestuje do Íránu, kde se mimo jiné setká s prezidentem Hasanem Rúháním.

"Jaderná dohoda dnes přinesla své ovoce," uvedl na twitteru íránský prezident Rúhání, který zároveň pochválil Íránce za to, jakou prokázali při zdlouhavých jednáních trpělivost.

Oznámení o naplnění loňské dohody s Íránem světové mocnosti téměř jednohlasně přivítaly. Podle britského ministra zahraničí Philipa Hammonda se nyní Blízký východ a celý svět stanou bezpečnějším místem. Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier ve svém oficiálním prohlášení označil dohodu za "historický úspěch diplomacie". Také podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna je naplnění závazků jaderné dohody důležitým milníkem.

Zástupci Izraele nicméně vyjádřili přesvědčení, že Teherán se bude navzdory dohodě i dál pokoušet vyvinout jadernou zbraň.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf již ráno uvedl, že sankce proti Teherány by měly být uvolněny ještě v sobotu. "Dnešek je dobrým dnem pro íránský lid, neboť budou uvolněny sankce," citoval Reuters ministra, který v sobotu ve Vídni jednal se svým americkým protějškem Johnem Kerrym a s šéfkou diplomacie Evropské unie Federikou Mogheriniovou.

Írán dohodu o omezení svého jaderného programu uzavřel loni v červenci se šesti velmocemi (Francie, Británie, USA, Rusko, Čína a Německo). Zavázal se k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku.

Írán po uvolnění sankcí mimo jiné získá přístup ke 100 miliardám dolarů z ropných příjmů, které jsou blokovány v bankách v zahraničí.

Dohoda o íránském jaderném programu je krokem k větší bezpečnosti ve světě, říká novinářka Golnaz Esfandiari. Také podle ní pomůže k větší spolupráci Západu s Íránem v boji proti Islámskému státu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy