Praha – Rakouská bankovní skupina Erste Group je po loňské rekordní ztrátě opět zisková. Mateřský ústav České spořitelny vydělal v prvním pololetí 487 milionů eur (13,2 miliardy korun). Loni byl přitom ve stejném období v hluboké ztrátě (- 930 milionů eur).
Zlatým vejcem Erste Group zůstává podle jejího generálního ředitele Andrease Treichla středoevropský region v čele s Českou spořitelnou. „Většině z našich klíčových trhů ve střední a východní Evropě se daří podstatně lépe než zbytku Evropy, přičemž zvyšující se podíl na růstu má domácí poptávka. Z ní vycházejí dva souběžné povzbudivé trendy: již páté čtvrtletí za sebou se zvyšuje podíl splácených úvěrů, zatímco podíl nebonitních úvěrů se šesté čtvrtletí po sobě snížil a dosahuje nyní 7,7 procenta,“ říká Treichl.
Česká spořitelna za první pololetí vydělala celkem 7,3 miliardy korun. Čistý zisk se jí tak sice meziročně snížil o necelých šest procent, to bylo ale způsobeno především zaúčtováním povinného příspěvku do takzvaného Rezolučního fondu ve výši 444 milionů korun. Z tohoto fondu by se měly hradit případné ztráty českých bank.
České dceři Erste se jinak obchodně první půli roku dařilo. Narostl jí jak objem nových spotřebitelských úvěrů (o 10 procent na 13,6 miliardy korun), tak i objem nových hypoték fyzickým osobám. Ten meziročně vzrostl dokonce o třetinu na 23,3 miliardy korun.
„Ekonomika a její bankovní sektor procházejí velmi úspěšným a dynamickým obdobím. I když čelíme velmi nízkým cenám – úrokovým sazbám i poplatkům – a navíc obrovské zátěži evropské bankovní regulace, naše obchodní výsledky nám dělají radost, růst spotřebitelských úvěrů a hypoték v prvé řadě,” uvedl Pavel Kysilka, předseda představenstva České spořitelny.
Pro Erste je dobrou zprávou, že se lepší i doposud silně ztrátový byznys v Rumunsku a Maďarsku, který loni stahoval Erste ke dnu. „Jedinou zemí, ve které máme záporný výsledek, zůstává Maďarsko, ale ve světle zlepšení provozního prostředí, k němuž došlo v poslední době, a skutečnosti, že vláda dodržela svůj závazek a snížila bankovní daň, jsme si jistí, že v příštím roce uvidíme obrat, pokud jde o ziskovost,“ říká Treichl.
Bance nadále ubližují extrémně nízké úrokové sazby. Banky totiž takřka veškeré vklady investují do státních dluhopisů, které kvůli nulovým úrokům v podstatě nic nevynášejí. Čistý úrokový příjem, tedy rozdíl mezi přijatými a vyplacenými úroky, klesl kvůli nízkým úrokovým sazbám o 1,4 procenta na 2,2 miliardy eur. Banka si ale tyto výpadky dokáže kompenzovat stále nižšími náklady na riziko. Celková míra špatných úvěrů ve vztahu ke všem klientským úvěrům se oproti 8,5 procenta na konci loňského roku na konci prvního pololetí snížila na 7,7 procenta. Z velké části díky zlepšení situace v Maďarsku a Rumunsku.
Letošní dobrá kondice Erste se promítá i do kurzu jejích akcií. Zatímco loni patřila rakouská bankovní skupina k největším propadákům pražské burzy, letos je vše jinak. Akcie banky posílily od počátku roku již o 42 procent a na pražském trhu jsou suverénně nejvýkonnější.
Problémy v Maďarsku a Rumunsku, které loni banku stáhly do rekordní ztráty 1,4 miliardy eur a na burze ji připravily o čtvrtinu hodnoty, se zdají být vyřešeny. Pokud podle analytiků bance nevypadnou ze skříně další kostlivci, měla by si své dosavadní prvenství nejziskovější emise na pražské burze udržet. Jejich růst už nebude tak strmý jako doposud. „Domníváme se, že trh již do značné míry promítl do ceny akcií ziskový potenciál bankovní skupiny plynoucí ze zlepšené kvality jejích aktiv. Prostor pro další růst tak začíná být omezený,“ říká analytik Patria Finance Tomáš Tomčány.