Do směnárny, nebo kartou? Před dovolenou počítejte, ušetříte

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
26. 6. 2015 7:05
Úspora se pohybuje ve stokorunách. Nejlevnější je dobře vybraná směnárna, ale platební karty nabízejí jiné výhody.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Jestliže vám jde o každou korunu, projděte si před dovolenou pečlivě nabídku směnáren a cizí měnu si vezměte v hotovosti. Pokud však dáváte přednost většímu pohodlí a nižšímu riziku, dejte v zahraničí přednost platební kartě.

"Když se podaří dobře nakoupit valuty předem, může být hotovost výrazně levnější, co se kurzu i poplatků týče," říká Dalibor Z. Chvátal, specialista na oblast platebních karet a šéfredaktor finančního serveru Měšec.cz.

Možná úspora se pohybuje v řádech stokorun - záleží na tom, kolik na zahraniční dovolené utratíte peněz. Rozdíl mezi nejvýhodnější nabídkou směnáren a kurzem "deviza prodej", který banky většinou používají pro přepočet kurzů při použití karty v zahraničí, dosahuje u eura i 70 haléřů na jedno euro. Za každých deset tisíc korun utracených na dovolené tak jen na kurzu lze získat o zhruba šest euro navíc, tedy kolem 165 korun.

Další stokoruny můžete díky hotovosti ušetřit, pokud vaše banka účtuje poplatky za výběr z bankomatů v zahraničí. "Na druhou stranu celá řada účtů už dnes má výběry v zahraničí zdarma nebo velmi levně," říká Chvátal.

Karty mají jiné výhody

Platební karty navíc mají oproti hotovosti důležité výhody. "Nemusíte s sebou nosit hodně peněz v hotovosti a snižujete tím riziko ztráty či krádeže. Navíc každou transakci kartou je také možné reklamovat a získáváte s ní více možností na řešení případného sporu s obchodníkem," vysvětluje Chvátal.

"I při používání karet v zahraničí je však namístě opatrnost podobně jako při zacházení s kartami v Česku," zdůrazňuje mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Jedním ze základních pravidel je, že byste měli vždy vidět na to, co se děje s vaší kartou. Nikdy tedy nenechte například obsluhu v restauraci, aby ji odnesla třeba na bar k terminálu. Buď si nechte terminál donést, nebo jděte s kartou k terminálu. Vyhnete se tak riziku, že si cizí člověk přečte z karty údaje, díky nimž pak například může zaplatit na internetu.

Češi sázejí na hotovost

Euro, peníze, ilustrační foto

Podle výsledků průzkumu, který pro Komerční banku zpracovala agentura IPSOS, je nejčastějším způsobem plateb v zahraničí hotovost. Tuto formu upřednostňují tři čtvrtiny dotázaných (73,8 %). Jen čtvrtina Čechů dává přednost platební kartě.

Kurzy dopředu porovnejte

Mezi nevýhody používání karet v zahraničí patří, že dopředu neznáte přesný kurz. "Vždy se počítá kurz dne zaúčtování transakce, nikoliv dne uskutečnění transakce. Mohou se tedy trochu lišit, ale nijak výrazně," říká Tomáš Zavoral, mluvčí Raiffeisenbank. K zaúčtování transakce přitom dochází až několik dnů po jejím uskutečnění.

Každopádně platí, že můžete dopředu porovnat alespoň kurzy daného dne. A pokud už tehdy je vaše banka výrazně dražší než směnárny, bude dražší i za několik dnů. Kurzy v jednotlivých bankách se přitom mohou výrazně lišit, jak nedávno zjistil velký test serveru Měšec.cz. Nejde tedy obecně říci, že banky mají výhodnější kurzy než směnárny a naopak.

Dopředu si také můžete porovnat poplatky za výběr hotovosti v cizině. (Máte k tématu dotaz? Položte ho v on-line rozhovoru s Daliborem Chvátalem.)

Na kolik vyjde výběr z bankomatu v zahraničí

Banka Poplatek za výběr v zahraničí
Air Bank v EU zdarma s Velkým tarifem nebo za 25 Kč s Malým tarifem; 100 Kč mimo EU;
Citibank debetní karty: 30 Kč; u balíčku Premium je 5 výběrů zdarma měsíčně; balíček Gold obsahuje všechny výběry v zahraničí bez dalšího poplatku; kreditní karty: 3,5 % z vybírané částky, minimálně 89 Kč
Česká spořitelna 125 Kč; za 29 Kč měsíčně lze dokoupit balíček neomezených výběrů z bankomatů v zahraničí, které pak vyjdou na 30 Kč jeden; v bankomatech bank ze skupiny Erste např. na Slovensku, v Chorvatsku či Rakousku je výběr za 5 Kč, se zmíněným balíčkem za 29 korun jsou pak tyto výběry zdarma; u kreditních karet se liší jen poplatek za výběr z bankomatů sesterských bank ze skupiny Erste, takový vyjde s kreditní kartou na 39 Kč
ČSOB, Era 100 Kč debetní kartou, 150 Kč kreditní kartou; v bankomatech ČSOB na Slovensku vybírají klienti ČSOB za 6 Kč, klienti Ery za 5 Kč
Equa bank 9 Kč
Expobank 2,5 % z vybírané částky, minimálně 80 Kč
Fio banka 80 Kč + 0,5 % z vybírané částky
GE Money Bank 100 Kč + 0,5 % z vybrané částky u debetní karty (s výjimkou účtu Gold, kde jsou výběry už v ceně balíčku); 100 Kč + 1 % z vybrané částky u kreditní karty
Komerční banka 1 % z vybírané částky, minimálně 100 Kč pro všechny typy karet; u karty ke studentskému účtu je jeden výběr v zahraničí měsíčně zdarma
mBank zdarma při výběru nad 2500 korun, jinak 35 Kč
Oberbank 100 Kč a 6 Kč v bankomatech ČSOB na Slovensku
Raiffeisenbank zahraniční výběry jsou zahrnuty v ceně balíčků kont eKonto Komplet a eKonto Student; jinak výběr stojí 100 Kč + 0,5 % z vybrané částky; u kreditních karet je to 100 Kč + 1 % z vybrané částky
Sberbank 75 + 0,5 % z vybírané částky debetní kartou; 1,75 % z vybírané částky, minimálně 120 Kč při výběru kreditní kartou
UniCredit Bank v ceně prémiového konta a zdarma při plnění podmínek pro bezplatné U Konto; jinak 100 Kč + 0,5 % z vybírané částky pro všechny typy karet; 5 Kč z bankomatů skupiny UniCredit
Zuno Bank 0 Kč s účtem Plus, 80 Kč se základním účtem; u kreditní karty je výběr za 48 Kč

Zdroj: Ceníky bank

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy