Energie budoucnosti? Svět spoléhá na Slunce a úspory

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
2. 1. 2015 10:43
Ropa sice v posledních týdnech výrazně zlevnila, ale těžba už dosáhla svého maxima. Zeptali jsme se analytiků, co ji může nahradit.
Foto: Thinkstock

Praha – Tenčící se zásoby fosilních paliv, které vydrží už jen desítky let, očekávaný pokles produkce konvenční ropy a docházející zásoby uranu pro jaderné elektrárny. To jsou hlavní důvody, proč budou muset lidé hledat nové zdroje energie pro budoucí generace. Ropa sice v posledních měsících nečekaně zlevnila, ale nevydrží dlouho.

Podle odborníků, které online deník Aktuálně.cz oslovil, není v blízké době reálný nový revoluční objev. Energie budoucnosti tak bude stát především na obnovitelných zdrojích a energetické soběstačnosti domácností, stále ve hře zůstane energie z jádra, i když v trochu jiné podobě.

„Předpokládám, že standardem bude pasivní rodinný dům se systémem na dešťovou vodu, v němž prakticky není potřeba vytápět a spotřeba vody je poloviční,“ říká k nepříliš daleké budoucnosti analytik portálu CenyEnergie.cz Petr Woff.

Ropa zlevnila o téměř polovinu

Aktuálním tématem jsou hlavně ceny ropy, která od června 2014 zlevnila už téměř o polovinu. V současnosti je barel k dostání za podobnou cenu jako před téměř šesti lety, návrat k trojciferným částkám se jen tak nečeká.

„Těžební společnosti patrně odloží další projekty na rozvoj těžby, zejména ty nákladnější. U některých možná vzniknou potíže s financováním provozu,“ komentuje situaci analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz.

Levná ropa netlačí dolů jen ceny pohonných hmot, ale má vliv na veškerá konkurenční paliva, například na mezinárodně obchodované černé uhlí. „Nízké ceny ropy tlačí dolů také tržní hodnoty dalších energií, a tak nepřímo nutí k akci například elektrárenské giganty. Velkoobchodní cena elektřiny je nyní asi třikrát nižší než v roce 2008 a pravděpodobně do roku 2017 bude ještě mírně klesat. Velkým výrobcům elektrické energie z konvenčních zdrojů tedy klesají příjmy,“ říká Petr Woff.

Podle jednatele poradenské společnosti ENA Jiřího Gavora nemůže aktuální pokles cen ropy a následné zmrazení investic do těžby vyvolat nic jiného než pokles nabídky. „A proto po prudkém poklesu bude následovat nevyhnutelně růst cen ropy,“ předpokládá Gavor.

Až dojdou zásoby

Těžba ropy už ale dosáhla svého maxima, což také potvrzuje Mezinárodní agentura pro energii IEA. Do budoucna očekává pokles těžby, a to každý rok o skoro sedm procent až do úplného vyčerpání.

Jaké alternativy se pak najdou pro hlavní ropné produkty, jako je benzin a nafta? Podle expertů přichází v úvahu stlačený zemní plyn (CNG), elektřina nebo vodík. "Mám ale za to, že se ropa jen tak nevyčerpá, stále se nalézají nová ložiska. Ještě za padesát let budou podle mě převažovat automobily na benzin a naftu," domnívá se Vladimír Rybecký z portálu Autoweek.cz. Alternativou k benzinu a naftě bude podle něj CNG, zejména v nákladní dopravě pak zkapalněný zemní plyn (LNG).

"Někdy po roce 2020 očekávám zásadní rozvoj elektromobility, a to jak ve formě čistých elektromobilů, tak plugin hybridů. Velký potenciál naopak nepřikládám kvůli obtížné manipulaci a nákladné výrobě vodíku," představuje svůj výhled Petr Soukup z portálu Hybrid.cz.

Podle Rybeckého je ale právě vodík technicky nejperspektivnějším alternativním palivem budoucnosti. Jelikož lze kombinovat jeho výrobu s výrobou obnovitelných zdrojů. "Nutné ale bude vybudovat infrastrukturu," zdůrazňuje.

Na desítky let se při současné energetické náročnosti lidstva počítají také zásoby uhlí, ale také uranu. „Pokud by současné typy jaderných elektráren měly v roce 2050 pokrývat čtvrtinu celosvětové výroby elektřiny, dojdou podle závěrů takzvané Pačesovy komise konvenční zásoby uranu v roce 2050,“ říká expert na energetické zdroje Bronislav Bechník.

Tři velké sázky

„Poměrně často se objevují zprávy o údajných průlomových technologiích. Při bližším pohledu se však často ukáže, že se jedná o pouhý koncept nebo prototyp, jehož uvedení do provozu může zabrat ještě hodně času, pokud se vůbec podaří,“ říká Bechník. Budoucnost energetiky proto vidí v již objeveném.

Pro budoucí generace jsou tak nyní podle Bechníka k dispozici jen tři možnosti. „Obrazně je lze označit jako velké energetické sázky. Jedná se o jadernou fúzi, rychlé množivé reaktory s uzavřeným cyklem paliva a obnovitelné zdroje energie ve spojení s energetickou efektivností. Problém je, že každá z těchto možností má nějaké ale,“ dodává.

Systém jaderné fúze nepotřebuje uran, je postaven na sloučení dvou stejně nabitých jader. Díky rozdílu mezi jejich klidovými hmotnostmi před a po sloučení se uvolňuje energie. Této fúze lze dosáhnout pomocí vysoké teploty a tlaku. Zatím se hovoří o dvou metodách, jak tlak a teplotu vyvolat, a to pomocí výboje v magnetickém poli, nebo pomocí zapálení laserem.

„Pokud by se podařilo zvládnout jadernou fúzi, získalo by lidstvo v podstatě nevyčerpatelný zdroj energie,“ říká Bechník. Zatím však v tomto případě existuje jen koncept a mezi odborníky zaznívají určité pochybnosti, zda je tento způsob vůbec realizovatelný.

Druhá možnost – rychlý množivý reaktor – je postaven na tom, že vyrobí více paliva, než spotřebuje. Vystačí si proto sám. V současné době se testuje řada takových reaktorů, v provozu je ale jen jeden v Rusku. „Chybí však technologie pro přepracování vysoce radioaktivního paliva, aby bylo možné palivový cyklus uzavřít,“ vysvětluje Bechník.

Obnovitelné zdroje jsou podle něj jediné, o nichž lze prohlásit, že jsou technicky dořešeny. Jejich problémem však je, že nejsou schopny pokrýt současnou spotřebu. Ta se tedy bude muset postupně výrazně snížit.

Domácí elektrárny jako samozřejmost

Obnovitelné zdroje zahrnují široké spektrum od fotovoltaických panelů přes větrné elektrárny až po bioplynové stanice. Nemusí jít o několikamegawattové elektrárny, ale i o malé zdroje o výkonu v řádu stovek wattů.

„Nejpozději do pěti let očekávám masivní rozvoj kompaktních, sériově vyráběných a nabízených fotovoltaických systémů bez jakéhokoliv nároku na státní dotace,“ hledí do blízké budoucnosti i Jiří Gavor.

Celkově se budou spotřebitelé osamostatňovat a odpojovat od centrálního zásobování teplem i centrální distribuční soustavy elektřiny a zemního plynu. Podle Petra Woffa tak bude naprosto běžný model domácnosti, bydlící v pasivním rodinném domu s fotovoltaickými panely a se systémem na dešťovou vodu, kde v podstatě není potřeba vytápění. Domácnosti i firmy přejdou k vlastním malým elektrárnám.

Přesto podle Woffa centrální distribuční soustavy úplně nezaniknou. Budou patrně sloužit pro případné přebytky energie, vyrobené obnovitelnými zdroji.

Běžnou součástí energetických zařízení budou chytré sítě a chytré elektroměry, které lépe sledují a regulují spotřebu.

Plyn z břidlic: bublina, nebo revoluce?

O trochu méně starostí budou mít podle některých energetických specialistů USA, které budou moci čerpat energii z břidlicového plynu. „Technologie těžby plynu a ropy z břidlic způsobila bezpochybně velmi významné změny v energetice, které budou pokračovat,“ předpokládá Jiří Gavor z ENA.

Podle Bechníka způsobil rozvoj těžby břidlicového plynu v USA převis nabídky nad poptávkou a zapříčinil pokles cen. Tento stav je tudíž pro těžařské firmy likvidační, v současné chvíli dokážou vydělat jen díky prodeji těžebních práv. „To je udržitelné jen dočasně,“ předpokládá Bechník.

Podle něj je proto zatím velmi odvážné tvrdit, že plyn z břidlic způsobil revoluci v energetice. „Stále silněji navíc zaznívají hlasy, že se jedná pouze o další investiční bublinu,“ dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy