Poslanci podpořili novelu energetického zákona

ČTK ČTK
11. 12. 2014 13:22
Novela má změnit způsob platby poplatku na obnovitelné zdroje energie či umožnit provoz malých solárních elektráren bez nadbytečné administrativy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Poplatek za obnovitelné zdroje energie, který zákazníci platí v cenách elektřiny, se zřejmě bude stanovovat nově podle hlavního jističe, a nikoli jako dosud podle spotřeby elektřiny. Počítá s tím novela energetického zákona, kterou ve čtvrtek poslanci podpořili v prvním čtení. Jde o jednu z největších změn v zákoně.

Předloha odolala návrhům na zamítnutí i na vrácení vládě k dopracování, které prosazovala opozice.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) slibuje, že s novým způsobem žádný člověk nezaplatí více. Naopak v případě, že lidé dokážou kapacitu svého jističe snížit, ušetří.

Kritika nového úřadu

Předloha rovněž počítá se vznikem kontrolní Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ), což jeho předsedkyně Alena Vitásková již dříve označila za pokus o politizaci úřadu. Rada má být pětičlenná a členy má na pět let jmenovat vláda podle návrhu ministra průmyslu. Podle návrhu se má současná předsedkyně Vitásková stát i předsedkyní zřízené rady úřadu. Předseda rady má mít plat jako prezident Nejvyššího kontrolního úřadu a členové rady jako členové kolegia NKÚ.

Opozice předlohu kritizovala. Například předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura řekl, že zákon se snaží zpolitizovat ERÚ a chybí v něm například jasné a konkrétní důvody pro odvolání členů rady úřadu. Vláda se podle něj snaží zlikvidovat nezávislost úřadu.

Střešní fotovoltaiky do 10 kW bez licence

Novela má také umožnit rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do deseti kW. Pro jejich instalaci už nemá být nově potřeba licence, a to ani v případě, že půjde o podnikání.

MPO původně zamýšlelo stanovit maximální množství výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie s nárokem na státní podporu. Tento paragraf ale ze zákona nakonec vypadl, což kritizuje ERÚ. Podle něj se Česku může stát, že ho za jeho absenci bude sankcionovat Evropská komise.

Zákon také nově stanoví, že zákazníkem je osoba, která kupuje elektřinu pro své vlastní konečné užití v místě spotřeby. Dosavadní definice uváděla, že jde o osobu, která elektřinu pouze spotřebovává nebo přeúčtovává. Zákon tak definici slaďuje s evropskou směrnicí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy