Přehled: Pohlídejte si důležité termíny v osobních financích

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
24. 1. 2019 7:09
Co a kdy zaplatit? Nabízíme přehled důležitých daňových termínů i těch, které se týkají například spoření či pojištění.

První dny nového roku jsou ideální k revizi základních finančních produktů a služeb, které využíváme. A navíc se blíží doba daňových přiznání, na která je třeba se dobře připravit. 

Proto jsme s odborníky vytipovali důležité termíny v roce, díky kterým nutné platby zaplatíte včas. 

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Leden - nová pravidla u záloh na pojištění a daně

Projděte si důležité dny v roce, které mohou ovlivnit vaše osobní finance. 

31. ledna 2019

Silniční daň
Do tohoto data je nutné podat daňové přiznání za rok 2018 k silniční dani. Musí tak učinit podnikatelé, OSVČ a firmy, kteří využívají k účelům spjatým s podnikáním vozidlo. 

Daň z nemovitostí
Do konce ledna musí vlastník pozemku, nájemce pozemku, uživatel pozemku (není-li například vlastník pozemku znám), vlastník stavby, bytu nebo samostatného nebytového prostoru podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.

"Podávají ho ti, kdo se v roce 2018 nově stali vlastníkem nějaké nemovitosti. Ale rovněž se na finanční úřad musí obrátit lidé, kteří už ve vlastnictví nemají žádnou nemovitost, protože ji v roce 2018 prodali nebo třeba darovali. Vlastníci nemovitosti už pak v dalším roce daňové přiznání podávat nemusí, je třeba si však hlídat splatnost daně k 31. květnu," upozorňuje daňová odbornice Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Pozor: změny v zálohách na pojištění

Od ledna 2019 se mění výše záloh na zdravotní a sociální pojištění. Nová výše minimální zálohy na zdravotní pojištění činí 2208 Kč. Lhůta pro placení zdravotního pojištění zůstává stejná, a to do 8. dne následujícího měsíce. První zálohu za leden musí podnikatelé, OSVČ zaplatit do 8. února 2019.

Nová výše záloh na sociální pojištění je minimálně 2388 Kč. Osoby s vedlejší činností budou hradit minimálně 955 Kč. Rozhodná částka pro vedlejší výdělečnou činnost je stanovena na 78 478 Kč (v roce 2018 to bylo 71 950 Kč).

U tohoto pojištění však nově platí, že je nutné zálohu zaplatit do konce daného měsíce, tedy u první zálohy do konce ledna. Rozhodující je datum připsání na účet správy sociálního zabezpečení. Zároveň se ale v lednu platí ještě postaru záloha za prosinec 2018. 

 

Právě se děje

před 54 minutami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy