Dojíždění za prací zaplatí lidem kraj. Bojí se odlivu zaměstnanců

ČTK ČTK
21. 7. 2017 13:25
Moravskoslezský kraj chce zajistit, aby pracovníci v regionu zůstávali a nestěhovali se jinam. Spouští proto pilotní projekt Zaměstnanecká mobilita. V jeho rámci rozdá lidem například 300 ročních karet na cestování v integrovaném systému ODIS, díky kterým budou moci zdarma cestovat do zaměstnání na území celého kraje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Karviná - Moravskoslezský kraj spouští pilotní projekt Zaměstnanecká mobilita, jehož cílem je zastavit odliv lidí z regionu a podpořit migraci zaměstnanců tak, aby firmy měly dostatek kvalifikovaných pracovníků. Kraj začíná dělat konkrétní kroky společně s městy Karviná, Havířov a Orlová, zaplatí například lidem 300 ročních karet na cestování v integrovaném systému ODIS.

Uvedla to mluvčí krajského úřadu Petra Špornová. Zástupci kraje a měst v pátek v Karviné podepsali memorandum o spolupráci při uskutečňování projektu.

"Zaměstnavatelé si stěžují, že nemohou najít dostatek zaměstnanců, protože lidem se nevyplatí dlouho a draze cestovat. Kvůli dojezdové vzdálenosti a hlavně cenám za dopravu odmítají jejich pracovní nabídky a raději se stěhují za prací jinam," řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS).

Roční karty ODIS rozdělí kraj rovným dílem mezi Karvinou, Havířov a Orlovou. Lidé díky kartám budou moci zdarma cestovat do zaměstnání na území celého kraje, náklady na tento projekt překročí 1,5 milionu korun. Žadatelé o bezplatné cestování se mohou obracet na radnice svých měst.

"Samotné firmy mají omezené možnosti, jak své zaměstnance motivovat levným bydlením, dotacemi na dopravu nebo rekvalifikačními kurzy. Tomu ale můžeme pomoci my, kraj i stát, a bude dobře, když budeme spolupracovat a své postupy koordinovat," uvedl karvinský primátor Tomáš Hanzel (ČSSD).

Orlovský starosta Tomáš Kuča (ČSSD) uvedl, že projekt považuje za první krok ve společném úsilí kraje a měst zejména mladé lidi ve městech udržet a zároveň je tam přilákat. "Snažíme se čerpat z jedné z konkurenčních výhod, a to snadné dosažitelnosti z okolních měst a snadné nabídky bydlení, služeb a dalších aktivit. Věřím, že to pomůže i našemu kraji v zaměstnanosti a pracovní mobilitě," uvedl Kuča.

Do projektu se zapojil také největší poskytovatel nájemního bydlení v regionu, společnost Residomo (dříve RPG Byty), která v kraji vlastní mimo jiné více než 43 000 bývalých bytů OKD. Její mluvčí Kateřina Piechowicz uvedla, že firma je připravena podpořit nové zaměstnance zapojených firem i čerstvé absolventy škol startovacím nájmem.

Moravskoslezský kraj patří k oblastem s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. Na konci června tam nemělo práci 54 000 lidí. Zároveň tam ale zaměstnavatelé shánějí nejméně 13 000 pracovníků, často marně, a musejí tak zaměstnávat cizince.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Elitní parkurová série Global Champions, která měla vyvrcholit na podzim v Praze, se už letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru nerozběhne. Zástupci seriálu, v němž závodí i česká jezdkyně Anna Kellnerová, sezonu obnoví příští rok. Oznámili to na webu soutěže.

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

před 27 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy