Kde je nejvíc lidí bez práce? Nová mapa řadí Česko k nejlepším místům v Evropě

Eurostat zveřejnil porovnání nezaměstnanosti v regionech Evropské unie. Nejlepší situace je v západním Německu a Praze, nejhorší v Řecku a Španělsku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha, Lucemburk - Nejvyšší podíl nezaměstnaných najdeme v řeckých a španělských regionech, nejnižší naopak v západním Německu. Mezi oblasti s nejnižší nezaměstnaností v Evropě patří i Česko. Vyplývá to z porovnání za rok 2016, které nyní zveřejnil Eurostat.

Statistici sledovali nezaměstnanost lidí ve věku 15 až 74 let v rámci územních jednotek zvaných NUTS 2.

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii klesla během loňského roku z 9,4 na 8,6 procenta. "Pozitivní zejména je, že nezaměstnanost klesá rovnoměrně napříč téměř celým kontinentem," říká ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Niederbayern (Německo) 2,1 %

Nejvíce lidí bez práce žije v regionech jižních států Evropské unie (nepočítáme-li francouzský ostrov Mayotte v Indickém oceánu). Přitom v každém z nich spočívá problém někde jinde. "Itálie se vyznačuje největšími rozdíly mezi severem a jihem a také extrémně vysokou mírou nezaměstnanosti mladých. Ve Španělsku je problémem celková míra nezaměstnanosti. Řecko nejvíc trápí dlouhodobá nezaměstnanost, která je reakcí na dlouhodobou ekonomickou krizi," vysvětluje Sobíšek.

V Česku jsou na tom nejlépe Praha, Středočeský kraj a Plzeňský společně s Jihočeským krajem. Naopak nejvyšší nezaměstnanost má Moravskoslezský kraj a Ústecký společně s Karlovarským krajem. Také z pohledu dlouhodobé nezaměstnanosti (lidé hledající práci déle než rok) jsou na tom nejhůře regiony Moravskoslezsko a Severozápad.

"Pro tyto regiony jsou typické strukturální ekonomické problémy, tedy historicky zkolabovaná těžba uhlí a těžkého průmyslu. Dále sociální problémy (například nízká sociální koheze, která pomáhá překonávat problémy třeba na jižní Moravě), sociálně vyloučené lokality a také nízké vzdělání pracovní síly v těchto regionech. A v neposlední řadě to je i větší vzdálenost do centra, které je schopné generovat pracovní příležitosti," vysvětluje ekonom Komerční banky David Kocourek.

Nezaměstnanost v Česku, rok 2016:

Region NUTS-2 Míra nezaměstnanosti Podíl dlouhodobě nezaměstnaných na celkovém počtu lidí bez práce
Praha 2,2 % 34,8 %

Z celorepublikového hlediska ale podíl dlouhodobě nezaměstnaných klesá - loni o 5,2 procentního bodu, což je nevýraznější pokles od roku 2010.

42,1 %

I tak je podle Sobíška tento podíl vyšší, než jaký by měl být. "Řada dlouhodobě nezaměstnaných nejeví zájem o práci; ale ti, kteří by pracovat chtěli, často narážejí na objektivní překážky v podobě dopravní dostupnosti či svého zdravotního stavu," říká.

Podle ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské by mohlo pomoci zlepšení dopravního spojení regionů s většími městy, kde je obecně více pracovních příležitostí. Vedle toho vidí cestu i v rozvoji nájemního bydlení, výstavbě městských bytů - startovacích bytů do začátku, koncepčním rozvoji územních plánů velkých měst i obcí.

Podíl dlouhodobě nezaměstnaných na celkovém počtu lidí bez práce v regionech EU: