Na přestěhování za prací nově přispěje stát. Rozšíří i dotaci na dojíždění

Petr Kučera Petr Kučera
1. 11. 2016 13:30
O příspěvek na dojíždění za prací, který byl od dubna dostupný v pěti krajích, mohou od listopadu žádat lidé z celé republiky. Novinkou je pak příspěvek na přestěhování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – Nezaměstnaní mohou nově žádat o jednorázový příspěvek na přestěhování se za prací ve výši 50 tisíc korun. Žádat o něj může člověk, který nastoupil do práce mimo místo svého bydliště, nebo se už přestěhoval. Je však nutné, aby byl v evidenci uchazečů na úřadu práce déle než pět měsíců, a to půl roku před podáním žádosti.

„Další podmínkou je vzdálenost přestěhování, která musí být vzdušnou čarou delší než 50 kilometrů,“ upřesňuje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň. Příspěvek nelze poskytnout při přestěhování do zahraničí.

„Nejedná se o nárokovou dávku, ale o příspěvek v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, který vhodně doplňuje stávající příspěvek na dojížďku,“ říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Jde podle ní o další cestu, jak odstranit bariéru, která snižuje šance dlouhodobě nezaměstnaných na získání práce. „Jeho poskytnutí bude vždy záležet na konkrétní situaci na lokálním trhu práce a na dohodě mezi žadatelem a úřadem práce,“ dodává Sadílková.

Žádosti je třeba podat na krajské pobočce úřadu práce, v jejímž územním obvodu se nacházela původní adresa žadatele a kde byl v evidenci. Zájemce pak musí ještě doložit adresu původního pobytu, pracovní smlouvu a kupní nebo nájemní smlouvu.

Úřad může příspěvek opakovaně poskytnout stejnému žadateli jedenkrát za tři roky, a to jen tehdy, pokud odpracoval v zaměstnání, na které dostal původní podporu, minimálně dvanáct měsíců.

Od listopadu se zároveň rozšíří příspěvek na dojíždění za prací, který stát začal poskytovat od letošního dubna. Původně na něj mohli dosáhnout jen lidé z Ústeckého, Jihomoravského, Olomouckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje. Od července, kdy úřad práce zároveň výrazně zjednodušil podmínky pro čerpání, k nim přibyl ještě Královéhradecký kraj.

Nyní bude příspěvek na dojíždění dostupný žadatelům z celé České republiky. Mohou o něj žádat lidé, kteří budou do nového zaměstnání dojíždět mimo svou obec a jsou v evidenci úřadu práce déle než pět měsíců. Zároveň musí mít uzavřen pracovní poměr na dobu neurčitou, případně na dobu určitou s více než šesti měsíci.

Příspěvek „na podporu regionální mobility“ lze čerpat po dobu trvání pracovního poměru, maximálně však dvanáct měsíců. „Žádat o něj mohou i lidé, kteří o práci přišli, či o ni přijdou v důsledku hromadného propouštění,“ dodává ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Žádost o příspěvek na dojíždění podalo od dubna do konce září 555 zájemců, nejvíce v Moravskoslezském (192), Olomouckém (188) a Jihomoravském (66) kraji. "Stát zatím uzavřel téměř 200 dohod o poskytnutí příspěvku, další žádosti jsou v procesu posuzování," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Podpoření uchazeči nejčastěji dojíždí do práce 10 až 25 kilometrů. Jsou mezi nimi lidé různých profesí, například administrativní pracovníci, asistenti, učitelé, dělníci ve výrobě, pokojské nebo pokladní.

Výše příspěvku se pohybuje od 1000 do 3500 korun měsíčně podle dojezdové vzdálenosti. Přitom minimum je deset kilometrů, přičemž na nejvyšší částku lze dosáhnout při dojíždění delším než 50 kilometrů.

„Příspěvek je určen na úhradu nákladů, které zaměstnanci vzniknou v souvislosti s dojížděním do práce. Peníze tedy může použít například na zaplacení jízdného, nákup pohonných hmot, ale také na ubytování nebo třeba hlídání dětí,“ dodává Sadílková.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy