S pomocí těla platí už čtvrtina Čechů. Nový systém ověřování se uchytil rychle

Magdalena Chorá Magdalena Chorá
8. 9. 2020 16:35
Čtvrtina Čechů už potvrzuje platby v e-shopech pomocí otisku prstu nebo skenu obličeje. Řekl to generální ředitel karetní společnosti Mastercard Michal Čarný k příležitosti prvního výročí platnosti evropské směrnice PSD2, která zavádí zvýšení bezpečnosti prováděných transakcí pomocí silného ověření. České banky se s novými pravidly vypořádaly většinou pokročilejšími mobilními aplikacemi.
České banky se přizpůsobují novým podmínkám evropské směrnice aplikacemi, které ověřují totožnost klienta.
České banky se přizpůsobují novým podmínkám evropské směrnice aplikacemi, které ověřují totožnost klienta. | Foto: Shutterstock

Biometrické ověření plateb, tedy ověření pomocí otisku prstu či skenu obličeje, umožňují již dvě třetiny českých bank. Jedná se o jeden ze způsobů silného ověření zákazníka převážně při placení na internetu, které před rokem zavedla právě evropská směrnice.

Přesto je zatím biometrické ověřování uplatňované jen zhruba v pětině všech on-line plateb v tuzemsku, zatímco 70 procent z nich je nadále ověřováno přepisem SMS kódu. Přechodné období, během kterého musí banky zavést potřebná opatření, trvá pouze do konce letošního roku.

Směrnice PSD2 také specifikuje možnosti výjimek ze silné autentizace, tedy situace, kdy nemusí být spotřebitel ověřován. Výjimka může nastat s ohledem na nízké riziko podvodu a současně na obtížnou nebo nemožnou proveditelnost tohoto ověření. Silné ověření také není nutné u objednávek v hodnotě pod 30 eur (cca 800 korun). Uplatnění těchto výjimek nyní umožňuje čtvrtina českých bank.

Česko je evropským lídrem v ověřování plateb 

Téměř všechny banky vydávající platební karty podporují nový autentizační protokol, který je zásadní pro úspěšné splnění všech požadavků zmíněné směrnice. Tento protokol je podle ředitele rozvoje produktů a inovací Mastercard Luďka Slouky standardem i u konkurenčních karetních asociací.

Prozatím běží podpora starého i nového protokolu souběžně. To, který z nich je při platbě využít, záleží na obchodníkovi, který ověření iniciuje. Nejpozději od příštího roku však budou muset všichni obchodníci v Evropské unii používat už jen nový protokol.

"Česko se v zavádění opatření, která umožňují silné ověření zákazníka, řadí mezi evropské lídry. V rámci ověřování pomocí nového protokolu jsme druzí v četnosti jeho využívání v Evropě hned po Velké Británii. Z hlediska nasazení biometrie při ověřování má Česko mezi top deseti evropskými vydavateli karet s biometrií hned pět bank," řekl Čarný.

České banky nasazují ověřovací aplikace  

Největší česká banka v počtu klientů Česká spořitelna dává svým klientům na výběr mezi aplikací pro potvrzování plateb právě pomocí biometrie a mezi přepsáním SMS kódu doplněného o behaviorální vyhodnocení transakce. U toho umělá inteligence ověřuje komplexní chování uživatele, jako třeba rychlost jeho psaní.

"George klíč se stává stále oblíbenější aplikací pro potvrzování plateb v digitálním bankovnictví. V současnosti ho využívá více než třetina klientů, která alespoň jednou v měsíci platí kartou na internetu, a téměř polovina klientů s mobilní aplikací George," doplnil manažer platebních řešení České spořitelny Jan Hailich.

I klienti Komerční banky už více než rok mohou při online platbách využívat aplikaci KB klíč, která funguje na velmi podobném principu ověřování pomocí otisku prstu či skenu obličeje. 

"KB Klíč umožňuje nejen bezpečně, jednoduše a rychle potvrzovat platby kartou na internetu, ale nově nabízí i možnost elektronického podpisu smluv pro kohokoliv. Oblibu aplikace potvrzuje konstantní nárůst jejich uživatelů, který se za poslední rok více než zdvojnásobil a aktuálně přesahuje hranici 700 000 uživatelů," sdělila manažerka Tribu Platební metody z Komerční banky Monika Truchliková. 

Podle Marka Pechláta z Komerční banky však mohou uživatelé za několik týdnů využít alternativu aplikace, a to ověření pomocí SMS kódu v kombinaci s bezpečnostním heslem.

Raiffeisenbank spustila biometrické ověřování klientů v červenci tohoto roku, kdy aplikaci RB klíč využívala pětina klientů. Dnes je to podle Project Managera Zdeňka Vondry 40 procent. 

V karanténě eskaloval počet online transakcí

Tento rok byl podle Michala Čarného výjimečný větším počtem online plateb způsobeném nouzovými opatřeními a uzavřením kamenných prodejen. Nárůst těchto transakcí činil za období nouzového stavu 13 procent. I když to není na první pohled vysoké číslo, nákupy v konkrétních odvětvích jako doručování potravin, hygienických potřeb či oblečení vzrostly o 70 až 120 procent.

Podle Čarného se lidem nakupování na internetu osvědčilo díky jeho bezpečnosti a pohodlí, a proto se podobně chovají i po skončení karanténních opatření.

Směrnice PSD2 (Payment Services Directive) je směrnice Evropské unie, která umožnila větší dostupnost  informací o zákazníkovi pro prodejce a zvýšené nároky na kontrolu identity zákazníka při platbách online. Netýká se pouze online prostředí, ale i bezkontaktních plateb na terminálech v obchodech. Zavádění nových podmínek daných směrnicí do praxe probíhalo od konce roku 2018 do 14. září 2019. 

Zavádění však neproběhlo bez problémů. U starších typů terminálů loni museli lidé vložit kartu do terminálu a zadat PIN i u částek pod 500 korun. Jinak terminál platbu zamítl. Aktuálně.cz o tom psalo zde.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy