Platební zemětřesení: Čtyři zásadní novinky mění trh, každá banka zareagovala jinak

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 28. 12. 2019 14:30
Začalo to možností platit přes mobil nebo chytrými hodinkami. Později nařídila Evropská komise náročnější ověřování on-line plateb nad 500 korun. Následovaly okamžité platby, které pošlou peníze na jiný účet do několika vteřin. A teď v prosinci zásadním způsobem zlevňují mezinárodní SEPA platby. Podívejte se, jak se k velkým finančním tématům konce letošního roku banky postavily.
Foto: Moneta Money Bank

Placení přes mobil

"Apple Pay je tu," psalo se všude 19. února. Ten den mohli klienti některých bank začít platit mobilem této společnosti. Šlo o první výraznou letošní novinku v bankovnictví. Banky, které tuto službu nabídly jako první, hlásily každý den od startu služby nebývalý zájem klientů.

Například Airbank hlásila, že za prvních dvanáct hodin si službu zapnulo 22 tisíc klientů, kteří provedli 11 300 plateb v celkovém objemu 3 240 000 korun. Také Moneta psala o velkém úspěchu: "První měsíc po spuštění Apple Pay v Česku utratili klienti banky více než 80 milionů korun. Majitelé iPhonů a Apple Watch propojili s Apple Pay už přes 31 tisíc svých debetních nebo kreditních karet," psal Jan Hruška, manažer pro platební karty Monety Money Bank.

Ostatní platformy, zejména konkurenční Google Pay (v minulosti Android Pay), mohli Češi využívat už před únorem 2019, nicméně s Apple Pay i tento systém, umožňující nahrát si platební kartu do mobilu, výrazně posílil.

"Nabízíme možnost placení mobilním telefonem, a to prostřednictvím aplikace Google Pay. Mohou s ní i vybírat z bankomatů nebo platit v e-shopech. Placení mobilním telefonem představuje rychlý a moderní způsob placení, který v budoucnu může částečně nahradit i klasickou plastovou platební kartu, " řekl v březnu obchodní ředitel Fio banky Jan Bláha.

  • Některé banky spouštěly placení mobilem až postupně, některé placení ještě ani nemají, ale plánují je v dohledné době zavést. 

Do telefonu je možné nahrát debetní i kreditní kartu a platba je pak možná jen pouhým přiložením telefonu, hodinek či jiného zařízení k terminálu. U plateb do 500 Kč stačí telefon pouze rozsvítit a přiložit k terminálu, při placení vyšších částek je potřeba telefon ještě odemknout a platbu ověřit.

  • Nabízí vaše banka placení mobilem? Najděte si ji v našem přehledu na následující kartě. 
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy