Platební zemětřesení: Čtyři zásadní novinky mění trh, každá banka zareagovala jinak

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 28. 12. 2019 14:30
Začalo to možností platit přes mobil nebo chytrými hodinkami. Později nařídila Evropská komise náročnější ověřování on-line plateb nad 500 korun. Následovaly okamžité platby, které pošlou peníze na jiný účet do několika vteřin. A teď v prosinci zásadním způsobem zlevňují mezinárodní SEPA platby. Podívejte se, jak se k velkým finančním tématům konce letošního roku banky postavily.
Foto: Moneta Money Bank

Placení přes mobil

"Apple Pay je tu," psalo se všude 19. února. Ten den mohli klienti některých bank začít platit mobilem této společnosti. Šlo o první výraznou letošní novinku v bankovnictví. Banky, které tuto službu nabídly jako první, hlásily každý den od startu služby nebývalý zájem klientů.

Například Airbank hlásila, že za prvních dvanáct hodin si službu zapnulo 22 tisíc klientů, kteří provedli 11 300 plateb v celkovém objemu 3 240 000 korun. Také Moneta psala o velkém úspěchu: "První měsíc po spuštění Apple Pay v Česku utratili klienti banky více než 80 milionů korun. Majitelé iPhonů a Apple Watch propojili s Apple Pay už přes 31 tisíc svých debetních nebo kreditních karet," psal Jan Hruška, manažer pro platební karty Monety Money Bank.

Ostatní platformy, zejména konkurenční Google Pay (v minulosti Android Pay), mohli Češi využívat už před únorem 2019, nicméně s Apple Pay i tento systém, umožňující nahrát si platební kartu do mobilu, výrazně posílil.

"Nabízíme možnost placení mobilním telefonem, a to prostřednictvím aplikace Google Pay. Mohou s ní i vybírat z bankomatů nebo platit v e-shopech. Placení mobilním telefonem představuje rychlý a moderní způsob placení, který v budoucnu může částečně nahradit i klasickou plastovou platební kartu, " řekl v březnu obchodní ředitel Fio banky Jan Bláha.

  • Některé banky spouštěly placení mobilem až postupně, některé placení ještě ani nemají, ale plánují je v dohledné době zavést. 

Do telefonu je možné nahrát debetní i kreditní kartu a platba je pak možná jen pouhým přiložením telefonu, hodinek či jiného zařízení k terminálu. U plateb do 500 Kč stačí telefon pouze rozsvítit a přiložit k terminálu, při placení vyšších částek je potřeba telefon ještě odemknout a platbu ověřit.

  • Nabízí vaše banka placení mobilem? Najděte si ji v našem přehledu na následující kartě. 
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie zatím zahájila sedm trestních řízení proti lidem, které zajistila při incidentu před Národním muzeem. V ČT to uvedl policejní prezident.

Další zprávy