Brno - Ta firma už byla úplně na dně, ale teď jde znovu nahoru. Slavná značka traktorů Zetor nezmizela z trhu. Naopak - stabilně zvyšuje zisk. A kdo ji pomohl zpět na výsluní? Z velké části cizinci, protože zručných Čechů je málo.
Celá polovina lidí, kteří v brněnské firmě pracují, jsou dělníci ze zahraničí. Především Slováci, Ukrajinci a Poláci. Zetor dává práci dvanácti stům lidí. Z nich je pět 700 kmenových zaměstnanců, mezi které patří šest set Čechů a stovka Slováků.
Dalších pět set zaměstnaců firma pronajímá od pracovních agentur. "Jsou to agenturní pracovníci z Polska, Slovenska a Ukrajiny," uvedl Richard Kruksa, personální ředitel společnosti Zetor Tractors a.s.
"Přijmeme pracovníky ve strojírenství," volá teď v Česku nejen Zetor, ale většina strojírenských firem. Odezva je však malá. A to i přesto, že se průměrná mzda u kvalifikovaného dělníka pohybuje okolo sedmnácti tisíc korun měsíčně.
"Aktuálně evidujeme téměř tři sta volných míst pro kvalifikované dělníky strojaře," potvrzuje Ivana Ondráková z Úřadu práce Brno-město.
Řemeslo a zlaté dno? Stará fráze je tu zase
Firmy se zatím s nedostatkem lidí vypořádávají dvěma způsoby. Vlastními silami zaučují budoucí zaměstnance, případně využívají zahraničních pracovníků. Často za pomoci agentur, od kterých si dělníky zapůjčují, podobně jako brněnský Zetor.
Společnost navíc využívá k náboru nových pracovníků jakékoliv příležitosti. V minulém roce se vedení firmy rozhodlo pro služby vzdělávacího institutu CC Systems a zapojilo se do projektu Řemeslo má zlaté dno.
"Souhlasili jsme s tím, že se k nám budou chodit učit nezaměstnaní lidé evidovaní na úřadech práce," řekl personální ředitel Kruksa.
Jde o vzdělávací a poradenský program pro uchazeče o zaměstnání ve strojní výrobě, který je financován Evropským sociálním fondem a rozpočtem Česlé republiky. "Rekvalifikace probíhá v průběhu osmi měsíců. Je rozdělena na teoretickou a praktickou část," řekla Hana Zavadilová, manažerka projektu.
Proč nejsou lidi
- Průmyslová výroba má v ČR nadprůměrný podíl na celkovém hospodářství
- Působí tu řada zahraničních strojírenských firem
- Technicky vzdělaná populace však často neumí cizí jazyky
- Mnohá technická učiliště zanikla
- Mladí lidé nemají o výuční obory zájem
O koho je zájem
- Konstruktéři
- Manažeři jakosti
- Technologové
- Vedoucí a mistři výroby
- Operátoři výrobních linek
Přímo v Zetoru se nezaměstnaní tři měsíce učí nové řemeslo. Potom odcházejí s novou kvalifikací zbět na úřad práce a nebo zůstávají. Jako pracovníci v montáži či obráběči kovů.
"Pokud u nás uchazeč nastoupí, zná již naši společnost a snadno se přizpůsobí poměrům v naší firmě," hodnotí projekt Richard Kruksa.
Výhodou projektu je skutečnost, že zájemce nic nestojí. "Všechno hradí Evropská unie a česká vláda. Včetně stravenek a jízdného," dodala Hana Zavadilová. Uchazeči o novou profesi pracují během kursů v Zetoru tři měsíce zadarmo.
Deset nových lidí? Úspěch!
"Ačkoliv se počet nových zaměstnanců může zdát malý, projekt plní naše očekávání", říká Kruksa a dodává, že každý jeden vyučený odborník má pro společnost , která denně vyrobí 35 traktorů, cenu zlata.
V současnosti probíhá druhé kolo projektu. Třetí, zavěrečné je v plánu příští rok. V Zetoru se ovšem nespoléhají pouze na projekt. Každý zaměstnanec, který přivede nového zájemce o práci, má nárok na náborovou prémii a to ve výši 4000 korun.
"Pod tlakem nedostatku lidí začínají výrobní firmy hledat nové cesty k zájemcům o zaměstnání. Společnost Zetor začala hledat lidi přes internet poměrně nedávno. V naší nabídce má aktuálně šestnáct pracovních pozic a odezva je dobrá", řekla Adéla Hloušková ze společnosti LMC, provozující portály jobs.cz a práce.cz.
V následujících pěti letech počítají v Zetoru s výstavbou nové výrobní haly. Oproti současným šesti tisícům traktorů by měla roční produkce činit 15 000 kusů. Pro takový růst bude však nutné přijmout dalších tři sta nových lidí.