Z instalatéra se vyklubal řezník. Jíme jídlo z Polska

Tomáš Fránek
11. 5. 2011 6:00
Česko a Německo jsou pro levné polské potraviny největším trhem
Foto: Jan Lipold

Brno - Do Česka, země, která si zakládá na své pivní tradici, se vozí statisíce hektolitrů piva z Polska.

I česká kuřata míří na tuzemský trh oklikou přes Polsko, kde je ve velkém zpracovávají tamní řezníci. Potraviny Made in Poland tak stále více obsazují trhy v Evropské unii.

Symbolem strachu Evropy před levnou polskou pracovní silou byl instalatér, ale Poláci zatím předvádějí mohem silnější invazi v potravinářství. České obchody jsou přitom vedle německých těmi, které jsou první na řadě.

A není to jenom dojem z regálů velkých obchodních řetězců, dokládají to už i statistiky.

Polsko dobývá trhy

"Česko je hned po Německu největším odbytištěm polských potravin," uvedlo ve své nejnovější zprávě polské Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova.

Export potravin z Polska roste velmi rychle, jenom za loňský rok se zvýšil až o 14 procent a dosahuje úrovně 13,3 miliardy eur. Při vstupu do Evropské unie přitom Polsko dováželo potraviny ve velkém.

"Z čistého dovozce potravin se Polsko stalo významným exportérem potravin," uvedl Výzkumnému ústavu zemědělské ekonomiky v Praze, jehož experti počítali přínos vstupu do EU pro jednotlivé země.

Do Česka bylo loni dovezeno potravinářské zboží za rekordních 140,6 miliardy korun, z Polska do Česka třeba směřovalo rekordní množství hovězího masa.

Z Polska se dováží také cukrovinky a cukrářské výrobky, ovocné, zeleninové a masné produkty. A polské masokombináty a řezníci nakupují kuřata v Česku a pak je zpátky prodávají jako hotové výrobky.

Tak levní nejsme

"Češi prodají kuře do Polska za 22 korun a poražené se jim vrátí zpátky do Česka za 26 korun. V Polsku je totiž zemědělství považováno za politickou otázku. Jen na Slovensku a v Česku to tak nefunguje," prohlásil majitel desítek zemědělských i potravinářských firem Andrej Babiš na nedávné konferenci o obchodu.

"Už máme signály, že řetězce už nebudou chtít naše kuřata a dovezou je raději z Polska," uvedla majitelka jednoho z menších masokombinátů.

U polských potravin přitom cena hraje hlavní roli. "Nejsme schopni vyrábět tak levně jako Poláci, navíc díky tlaku řetězců se kvalita jejich zboží stále zvyšuje," uvedl obchodník s masem Petr Horský.

Zemědělci tvrdí, že dovoz polských potravin umožňuje to, že polští zemědělci mohou počítat s velkou podporou státu.

A navíc Poláci nemuseli investovat do moderních technologií, to kritizují například producenti masa.

"Život nám komplikují polští zemědělci. Díky výjimce, kterou si vyjednali u Evropské unie, mohou používat zastaralé postupy a metody chovu. Ty jsou samozřejmě mnohem levnější než ty moderní," uvedl šéf české Agrární komory Jan Veleba.

Je faktem, že polské potraviny patří mezi ty, u kterých i veterináři odhalí pochybení nejčastěji. Inspektoři tak před Velikonoci odhalili 5000 vajec z Polska, která byla špatně označena nebo na nich označení chybělo, dalších 6000 polských vajec bylo plesnivých či v plesnivých obalech. Výskyt plísně byl způsoben nevhodným skladováním. Tato vejce byla proto zlikvidována.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy