Výrobci oblečení v Česku procházejí krizí

čtk, Red eko
23. 7. 2007 15:43
Více než polovině největších firem loni klesly tržby

Praha - Českému oděvnímu průmyslu se loni nedařilo. Podle průzkumu odborného časopisu TextilŽurnál totiž více než polovině z 16 největších tuzemských oděvních podniků klesly tržby.

Výrazný propad zaznamenal i Oděvní podnik Prostějov, který dlouhodobě žebříček s velkým náskokem vede. Producenti oděvů se loni podle Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK) potýkali hlavně s posilující korunou, levnou asijskou konkurencí a nárůstem cen energií.

Vývoz se nevyplácí

"Z celkových 16 oděvních firem jich loni pouze šest zaznamenalo nárůst tržeb, což je bilance o hodně horší než u textilních podniků," řekl šéfredaktor TextilŽurnálu Michal Korol.

První místo na žebříčku největších oděvních firem i v loňském roce připadlo Oděvnímu podniku Prostějov. Tržby OP Prostějov ale podle odhadu TextilŽurnálu v roce 2006 meziročně klesly o 19,2 procenta na 2,1 miliardy korun.

Druhý skončil novojičínský Tonak, jehož tržby vzrostly o devět procent na 523 milionů korun a třetí místo patřilo šumperské společnosti PRO LEN. Její tržby se ve srovnání s rokem 2005 zvýšily o 62,1 procenta na 321 milionů korun. Šumperská společnost se zabývá výrobou a úpravou konfekce pro německého spolumajitele, firmu Oska.

V loňském a předloňském roce se podle generálního ředitele OP Prostějov Františka Tuhého na hospodářských výsledcích oděvní firmy projevilo otevření evropských trhů asijské konkurenci v roce 2005. Exportním firmám také ukrojila část zisku posilující koruna. "Museli jsme dočasně nebo trvale přerušit dodávky s některými zahraniční firmami. Už se nám nevyplácelo vyvážet. Nepříjemné pro nás bylo i navyšování minimální mzdy," uvedl Tuhý.

Celkové tržby v textilním a oděvním průmyslu v roce 2006 podle předběžných odhadů ATOK klesly o 3,7 procenta na 54,5 miliardy korun. Zatímco tržby v textilním průmyslu klesly o procento na 44,3 miliardy Kč, tak tržby v oděvním průmyslu se meziročně snížily o 14 procent na 10,2 miliardy korun.

Tržbám tuzemských textilních firem, které stejně jako oděvní podniky čelí dovozu levného textilu z Asie i silné koruně, pomáhá rostoucí produkce automobilek.

 

Právě se děje

Další zprávy