Brno/Poysdorf - Vinaři z rakouského okresu Poysdorf těsně u hraníc s Českem mají svoje pozemky na obřích ložiscích plynu.
Společnost OMV, která lokalitu zkoumala, uvedla, že jsou v ní zásoby na 30 let a že bude hledat technické možnosti jak plyn vytěžit. Nejde totiž o klasické ložisko, ale o zásobárnu břidlicového plynu, tedy suroviny, která se získává přímo z podloží.
"Můžeme potvrdit, že jde o velké zásoby," uvedl mluvčí firmy s tím, že na základě nové geologické studie firma plánuje informační akce pro veřejnost, které by lidi v převážně zemědělské lokalitě měly informovat o možnostech těžby.
Nebezpečná těžba?
Těžba břidlicového plynu má totiž zatím poměrně velké dopady na životní prostředí. Je třeba daleko více vrtů než u těžby klasického zemního plynu. Do vrtu se navíc pod velkým tlakem vstřikují chemikálie a další komponenty jako písek, aby se plyn uvolnil z horniny.
Nejzávažnější ekologické dopady takové těžby se týkají možného zamoření povrchových vod.
V USA se objevily zprávy o úniku zemního plynu z vodovodních kohoutků v domácnostech, uvedl deník Financial Times při informacích o chystaných plánech na těžbu břidlicového plynu v Německu a Polsku.
Proti těžbě u Poysdorfu se už vyslovil rakouský ministr životního prostředí Niki Berlakovich.
Celkově se odhaduje, že v Evropě se nachází zásoby v objemu 624 bilionů kubických stop břidlicového plynu plynu (v přepočtu zhruba 17,67 bilionu metrů krychlových plynu). To by mohlo evropskou poptávku v současné velikosti uspokojovat dlouhých 60 let.
Česká geologická služba už kvůli břidlicovému plynu zpracovala výhled pro ministerstvo životního prostředí.
Možná ložiska břidlicového plynu jsou v okolí Berounky nedaleko Prahy. Bohaté zásoby se skrývají ale také pod celou Moravou.
O povolení k průzkumu zatím žádají dvě pobočky zahraničních firem. Basgas Energia chce prozkoumat ložiska v okolí Berouna a na Trutnovsku, Cuadrilla Morava chce prozkoumat takzvané Meziříčí a zůstává ještě další možné ložisko na jihu Moravy.
Česko hledá zásoby
Společnost MND, která patří Karlu Komárkovi, zase plánuje chce otevřít nová ložiska zemního plynu mezi Mikulovem na Břeclavsku a Kyjovem na Hodonínsku. Těžba začne zřejmě v roce 2014, v hloubce kolem pěti kilometrů by se mohly nacházet desítky miliard metrů krychlových plynu. Informovaly Lidové noviny.
Projekt si vyžádá miliardové investice, MND proto hledá spoluinvestory. Podle odborníků je však těžba v tak velké hloubce riziková a mohla by skončit zklamáním.