Bulharsko má obří naleziště plynu. Na stovky let

Martin Novák Martin Novák
4. 8. 2011 21:00
Vláda podepíše dohodu s firmou Chevron
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sofie - Bulharsko se sice v rozporu se svými plány a nadějemi nestalo v letošním roce součástí Schengenského prostoru kvůli odporu některých zemí EU, ale ekonomika dostává povzbudivou zprávu.

V nejbližších dnech podepíše vláda a amerických těžařský gigant Chevron smlouvu o průzkumu velmi slibného a podle předběžných analýz zřejmě i velkého naleziště břidlicového plynu.

Podle expertů může být pod zemí až bilion kubíků plynu. Pro srovnání: známé zásoby plynu všechny evropských zemí dohromady kromě Ruska činí přibližně 18 bilionů kubíků.

Pro Bulharsko by úspěch průzkumu a začátek těžby mohl zásadně řešit závislost na ruském plynu. Odebírá z Ruska sto procent své spotřeby, a když došlo v lednu 2009 k zastavení dodávek kvůli rusko-ukrajinskému sporu, bulharské domácnosti se ocitly v mrazu a podniky mimo provoz.

Bulharsko patřilo v lednu 2009 k
Bulharsko patřilo v lednu 2009 k | Foto: Reuters

Nový zdroj by zřejmě pomohl i dalším zemím ve střední a východní Evropě.

"Nám to může zajistit zásobování vlastním plynem na stovky let," prohlásil bulharský ministr energetiky Trajčo Trajkov. Bulharsko je nejchudším členem zemí EU a právě dovoz energií spolyká velkou část státního rozpočtu.

Naleziště se nachází u města Novi Pazar v Šumenské oblasti na severovýchodě země. Chevron investuje čtyři miliony eur na obnovu možných ekologických škod.

Ekologičtí aktivisté upozorňují na to, že těžba břidlicového plynu může mít velmi negativní následky na životní prostředí. Například ve Francii je těžba břidlicového plynu z tohoto důvodu zakázána.

Foto: Aktuálně.cz

Plyn se z břidlic získává hydraulickým štěpením hornin. Při vrtech se používají chemikálie, kritici tohoto postupu poukazují na možné znečištění vodních zdrojů. Britská zkušenost ukazuje, že břidličné vrty mohou způsobit slabé lokální zemětřesení.

Někteří experti očekávají, že břidlicový plyn ve výrobě elektřiny postupně nahradí uhlí a v dopravě a některých sektorech průmyslu ropu. Podle dosavadních průzkumů má vedle Bulharska poměrně značné zásoby břidličného plynu i Polsko.

Bulharská dohoda s Chevronem se tak už stala i tématem politického boje. Proti těžbě jsou opoziční socialisté, kterým se už několikrát nepodařilo v parlamentu prosadit nedůvěru menšinové vlády pravicové strany Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB).

Naleziště je každopádně dost vzdálené od Černého moře, takže milovníci Slunečného pobřeží nebo Zlatých písků se zřejmě nemají čeho obávat.

Foto: Aktuálně.cz


 

 

Právě se děje

Další zprávy