Brno - V České republice je asi 10 tisíc nemovitostí, které jsou prázdné a chátrají. Zájem o tyto objekty je však ze strany investorů malý.
Převážná část z nich chce podle nejnovějšího průzkumu státní agentury CzechInvest stavět na zelené louce. Chtějí totiž ušetřit a to především čas. A firmy zatím nepřesvědčily ani miliardy, které mohou získat.
"Na obnovu brownfieldů máme nachystáno 16 miliard korun. Investory spíše než finanční podpora zajímá, jak časově náročné bude rozjet výrobu. Počítají s obdobím dvou let. Rekonstrukce většinou zabere více času," uvedl pracovník agentury CzechInvest Martin Potůček.
Z průzkumu agentury CzechInvest vyplývá, že 95 procent investorů chce stavět na zelené louce. Stavba na takovém místě probíhá podle plánu a investor není limitován prostorem jako u starých objektů.
Vhodných ploch však ubývá. Investoři se tak z velkých měst postupně přesunují do menších obcí.
"Dotace na obnovu objektu jsou v rozmezí od 1 milionu do 500 milionů. Velcí podnikatelé mohou získat 30ti procentní podporu. U malých podnikatelů je to až 60 procent," dodal Potůček.
Cílem CzechInvestu je maximální využití z Evropské unie na regeneraci brownfieldů a zároveň jejich počet snižovat. Také se snaží zohlednit možnosti využití brownfieldu i pro jiné než průmyslové využití.
Příkladem toho může být vybudování školícího střediska společnosti ZKL z bývalé budovy polikliniky v Brně - Líšni.
"Objekt byl v blízkosti hlavní budovy naší společnosti. Navíc jsme rekonstrukcí bývalého areálu polikliniky získaly prostory i pro výzkum a vývoj," řekla za společnost ZKL Zuzana Fišerová.