Investors show little interest in Czech brownfields

CzechNews
25. 11. 2008 14:55
State offers millions for recovery, but firms prefer building from scratch
Thousands of defunct factories remain abandoned.
Thousands of defunct factories remain abandoned. | Foto: www.ostravaci.cz

Brno - Some 10,000 buildings in the Czech Republic are unoccupied and dilapidating. But, despite massive subsidies available for redevelopment of brownfields, a vast majority of investors prefer to build on undeveloped land, mainly to save time, according to a recent survey by government agency CzechInvest.

"We have earmarked CZK 16 billion to support renovation of brownfields. But more than financial assistance, investors are interested in how long it will take before they can launch production," says CzechInvest's Martin Potůček. "They have two years in mind, but redevelopment mostly takes longer."

The survey has shown that 95 percent of investors want to build on undeveloped land. With greenfield projects it is easier to follow the timetable and there are no space restrictions, unlike with brownfields.

But the supply of undeveloped land suitable for construction is shrinking and investors are gradually moving outside large cities.

State offers millions for brownfields

"The subsidies available for property reconstruction range from CZK 1 million to CZK 500 million. Large businesses can get up to 30 percent [of the total costs]; small businesses up to 60 percent," says Potůček.

CzechInvest's goal is to use as much EU funding as possible to encourage regeneration of brownfields and thus reduce the total number of defunct properties. The agency also encourages investors to use brownfields for other than industrial purposes.

An example of this is a former health centre in Brno's Líšeň neighbourhood, which has been converted into a training centre of the company ZKL.

"The property was near our company's headquarters. Besides, the reconstruction of the former health centre gave us new space for research and development," says ZKL's Zuzana Fišerová.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Muž se během nouzového stavu vloupal do sanitek, hrozí mu až osm let ve vězení

Až osm let ve vězení hrozí muži, který se začátkem května vloupal do dvou sanitek a dvou osobních aut v pražské Krči. Muž z místa odnesl záchranářskou bundu a stříbrný kufřík, z aut ukradl i peněženku a doklady. I s poškozením vozidel způsobil škodu 20 000 korun. Muži hrozí vyšší, až osmiletý trest, jelikož čin spáchal v době nouzového stavu, informoval ve středu policejní mluvčí Jan Daněk.

Muž, kterého policisté hledají, se do aut vloupal na oploceném pozemku rodinného domu, kde si ho všiml majitel. Než se však stačil obléci, muž utekl. Ještě předtím majiteli stačil říct, že zabloudil a že na místě natáčí dokument o záchranné službě. Případ policie prověřuje pro podezření ze spáchání trestných činů krádež, poškození cizí věci a porušování domovní svobody.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy