Soud odmítl Baťově vnučce náhradu za obuvnickou říši

Tomáš Fránek
20. 10. 2011 14:43
Nejvyšší správní soud zamítl stížnost vnučky Jana Antonína Bati
Foto: Aktuálně.cz

Brno- Vnučka Jana Antonína Bati neuspěla u českých soudů se svou žádostí o vypočtení náhrady za miliardový zestátněný majetek firmy Baťa ve Zlíně.

Nejvyšší správní soud totiž zamítl kasační stížnost Dolores Liljana Bata Arambasic, která se na českém státu domáhala dodatečného stanovení výše náhrady za znárodnění výrobního a obchodního komplexu Baťa.

V žádosti ministerstvu financí uvedla, že za majetek firmy dosud nebyla stanovena ani vyplacena žádná náhrada. Ministerstvo financí ale vyřízení žádosti zastavilo, podle zástupců resortu byly v žádosti chyby. Dolores Liljana Bata Arambasic se proto obrátila na soud, ale neuspěla.

Chyběly dokumenty

Soudci Nejvyššího správního soudu totiž nyní potvrdili postup ministerstva financí, které správně po advokátovi žadatelů požadovalo plné moci a také upřesnění identity žadatelů. "Protože nic z toho advokát nedoložil, ministerstvo řízení o žádosti správně zastavilo," uvedl soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn.

Potomci z brazilské i kanadské větve rodiny Baťů se už několik let nemohou s českým státem dohodnout na tom, jak vypočítat částku, která má rodině připadnout, a i to, kteří z dědiců mají na odškodnění nárok.

Podle zástupců rodiny Baťů stát celé řízení zbytečně protahoval a chtěl velké množství různých dokumentů."Čekáme na spravedlnost. Žádost o odškodnění podal už v roce 1947 sám Jan Antonín Baťa. Řízení se ale stále protahuje. Ministerstvo nyní požaduje po členech rodiny doložení rodných, oddacích a úmrtních listů, zkrátka dokumentů, které mu nepřísluší. Přicházejí mi od nich zoufalé dopisy," řekl loni advokát Jiří Šetina, který část rodiny zastupuje.

Tomáš Baťa, zlínský zakladatel obuvnického průmyslu, zahynul v roce 1932 při letecké nehodě. Jeho nástupcem se stal nevlastní bratr Jan Antonín Baťa, který zemřel v roce 1965 v Brazílii. Jan Antonín Baťa byl dlouhá desetiletí označován za kolaboranta.

Rozhodoval i Štrasburk

Teprve před třemi roky české soudy jeho jméno očistily.

Majetek rodiny Baťů byl po druhé světové válce zkonfiskován. O náhradu žádají jak potomci po Tomášovi, tak po Janu Antonínovi.

Žádost o odškodnění podal ještě před svou smrtí také Tomáš Baťa junior.

Ten si také neúspěšně stěžoval u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku na nedostatečné kompenzace za znárodnění majetku.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát politička SPD Bärbel Basová

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát 53letá politička sociální demokracie (SPD) Bärbel Basová. Vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura DPA. Ustavující schůze Spolkového sněmu v novém složení, které určily volby 26. září, bude v úterý.

Basovou do vysoké ústavní funkce navrhne vedení parlamentní frakce SPD. Basová je poslankyní od roku 2009 a v současnosti je místopředsedkyní parlamentní frakce SPD. V čele Spolkového sněmu by vystřídala Wolfganga Schäubleho z Křesťanskodemokratické strany (CDU), která si po volební porážce na předsednické křeslo nemůže činit nárok.

Úřad šéfa Spolkového sněmu je protokolárně druhý nejvyšší ve Spolkové republice Německo, hned po spolkovém prezidentovi. Tradičně náleží nejsilnější frakci v parlamentní komoře. SPD zvítězila ve volbách do Spolkového sněmu díky zisku 25,7 procenta hlasů. V minulých dnech často zaznívaly požadavky, aby v čele sněmu stanula žena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy