Rodina Baťů bojuje u soudů o odškodnění od Česka

Tomáš Fránek
31. 8. 2010 15:05
V jednom ze soudních sporů rodiny Baťů s Ministerstvem financí soud nařídil nové projednání
Na pohřbu nechyběli lidé z české komunity v Kanadě, několik generálních konzulů a velvyslanců a zástupci obuvnické společnosti z Indie, Jižní Ameriky, Číny či Švýcarska. Českou republiku zastupoval místopředseda vlády Jiří Čunek (v první řadě druhý zleva).
Na pohřbu nechyběli lidé z české komunity v Kanadě, několik generálních konzulů a velvyslanců a zástupci obuvnické společnosti z Indie, Jižní Ameriky, Číny či Švýcarska. Českou republiku zastupoval místopředseda vlády Jiří Čunek (v první řadě druhý zleva). | Foto: Martin Horálek, mluvčí KDU-ČSL

Zlín/Brno - Spor o to, jak odškodnit členy podnikatelské rodiny Baťů za znárodněný miliardový majetek, se znovu vrací do Prahy.

Vnučka Jana Antonína Bati Dolores Ljiljany Bata Arambasic totiž u Nejvyššího správního soudu uspěla v jednom ze sporů s Ministerstvem financí.

Stát řízení protahuje?

Potomci z brazilské i kanadské větve se už několik let nemohou s českým státem dohodnout na tom, jak vypočítat částku, která má rodině připadnout a i to, kteří z dědiců mají na odškodnění nárok.

Podle zástupců rodiny Baťů stát celé řízení zbytečně protahuje.

"Čekáme na spravedlnost. Žádost o odškodnění podal už v roce 1947 sám Jan Antonín Baťa. Řízení se ale stále protahuje. Ministerstvo nyní požaduje po členech rodiny doložení rodných, oddacích a úmrtních listů, zkrátka dokumentů, které mu nepřísluší. Přicházejí mi od nich zoufalé dopisy," řekl už před několika měsíci advokát Jiří Šetina, který část rodiny zastupuje.

 

"Nechceme se s Českou republikou přít, snažíme se o dohodu. Náhrada za zabavený majetek nám plně náleží," řekla dříve vnučka Jana Antonína Bati Dolores Ljiljana Bata Arambasic,

Městský soud v Praze letos v lednu rozhodl ve prospěch ministerstva, jeho verdikt ale nyní Nejvyšší správní soud zrušil a nařídil mu celou věc znovu projednat.

Tomáš Baťa, zlínský zakladatel obuvnického průmyslu, zahynul v roce 1932 při letecké nehodě. Jeho nástupcem se stal nevlastní bratr Jan Antonín Baťa, který zemřel v roce 1965 v Brazílii. Jan Antonín Baťa byl dlouhá desetiletí označován za kolaboranta.

Chceme jenom spravedlnost

Teprve před třemi roky české soudy jeho jméno očistily.

Majetek rodiny Baťů byl po druhé světové válce zkonfiskován. O náhradu žádají jak potomci po Tomášovi, tak Janu Antonínu.
Žádost o odškodnění podal ještě před svou smrtí také Tomáš Baťa junior.

Ten si také neúspěšně stěžoval u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku na nedostatečné kompenzace za znárodnění majetku.

"Každý, komu byl vyvlastněn majetek, má právo na náhradu," řekl tehdy Baťa junior v exkluzivním rozhovoru Aktuálně.cz. Zároveň ovšem ujišťoval, že nepožaduje vrácení majetku, nýbrž finanční náhradu.

Hodnota zabaveného baťovského majetku byla po druhé světové válce odhadována na 50 miliard. Současný odhad má být součástí správního řízení.

 

Právě se děje

Další zprávy