Snižte důchody a zvedněte daně bohatým, radí experti

Petr Kučera Petr Kučera
21. 2. 2012 13:15
Průzkum mezi 2000 experty se zaměřil i na očekávaný kurz koruny a investiční doporučení
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Snížit státní výdaje především v sociální a důchodové oblasti, zvýšit daně u lidí s vyššími příjmy a vyloučit korupci z ekonomického dění.

To jsou hlavní doporučení z průzkumu, který uskutečnily společnosti Factum Invenio a Donath Business & Media mezi téměř 2000 tuzemskými analytiky, ekonomy, finančními experty a manažery.

Kvůli nezvyšování plánovaného deficitu státního rozpočtu v příštích třech letech by se podle nich měla vláda soustředit také na podporu rozvoje malých a středních podniků, aplikovaného výzkumu i výuky technických a přírodních oborů.

Změňme daně. Ale jak?

Dvě pětiny účastníků průzkumu by ministru financí navrhly snížení státních výdajů, především v sociální a důchodové oblasti.

Třetina zdůrazňuje i jiné kroky, a to především omezení korupce a zefektivnění státní správy, dále pak zprůhlednění státních zakázek a omezení výdajů napříč všemi resorty.

Změny v dani z příjmu vysokopříjmových skupin obyvatel, především jejich zvýšení, navrhly v průzkumu dvě pětiny účastníků. "Jelikož většina respondentů pochází z vyšších příjmových skupin, jde o náznak nebývalé státotvornosti," říká k tomu Michal Donath, ředitel agentury DBM.

Stejně velká část (40 procent) do svého návrhu začlenila změnu daně z přidané hodnoty. Z toho však polovina navrhla další zvýšení, druhá polovina naopak snížení.

Třetina odborníků navrhuje změnu danění právnických osob, ani zde však nejsou jednotní. Polovina z nich je pro zvýšení daně, polovina pro další snížení.

Eurozóna zatím přežije

Většina účastníků průzkumu věří, že eurozóna letošní rok přežije. Zhruba polovina dotázaných odborníků se domnívá, že zůstane zachována ve stávajícím rozsahu. Podle 36 procent respondentů ji letos opustí nejslabší ekonomiky.

"Bez ohledu na katastrofické informace v médiích stále ještě panuje velká důvěra v zachování jednotné evropské měny," zdůrazňuje Jan Herzmann ze společnosti Factum Invenio.

Koruna bez dramatických výkyvů

Méně jednoznačný je názor na stabilitu kurzu koruny vůči euru. Přesto však 88 procent respondentů očekává, že by koruna měla zůstat v desetiprocentním fluktuačním pásmu.

Dvě pětiny očekávají stabilitu kurzu koruny, čtvrtina předpokládá spíše posílení a čtvrtina spíše oslabení kurzu koruny.

Kam investovat

Finanční a ekonomičtí odborníci v průzkumu také doporučili, jak by občané měli optimálně zhodnotit šestiletou investici v objemu půl milionu korun.

Podle převládajícího názoru by měl konzervativní investor dát zhruba čtvrtinu svých investic na termínovaný vklad. Další významné typy investic pro něj jsou nákup pozemku či nemovitosti a nákup dluhopisů obchodovatelných na české burze nebo investičního fondu v ČR.

Investor, který je ochoten více riskovat, by se měl zaměřit na nákup akcií především tam, kde je vysoký potenciál růstu (s nulovým dividendovým výnosem), dále investovat do podnikání a investičních fondů v České republice.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy