Inflace je vyšší, než se čekalo. Reálná mzda klesne

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
16. 2. 2012 11:20
Ceny stouply nejvíce za poslední čtyři roky, hlavně kvůli zvýšení DPH
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Praha - Meziroční míra inflace v Česku v lednu zrychlila růst na 3,5 procenta oproti prosincovým 2,4 procenta.

Ve srovnání s prosincem spotřebitelské ceny stouply o 1,8 procenta, a to hlavně kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty a nárůstu cen bydlení.

Uvedl to Český statistický úřad. Analytici odhadovali nižší meziroční růst.

"Inflace je nyní nejvyšší za poslední tři roky, vyšší meziroční míru jsme naposledy viděli v prosinci 2008. Meziměsíční nárůst cen je nejvyšší dokonce od ledna 2008," připomíná analytik skupiny Citfin Jiří Šimek.

"Lednová inflace nás utvrzuje v názoru, že Česká národní banka ponechá úrokové sazby po celý letošní rok beze změny," očekává analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Zdražení až o třetinu

Statistici zaznamenali zrychlení inflace především v oblasti potravin a nealkoholických nápojů, bydlení, zdraví, dopravy, stravování a ubytování.

Například ceny chleba meziročně stouply o 16,2 procenta, běžného pečiva o 18,9 procenta, masa o 7,3 procenta, vajec o 26,3 procenta, cukru o 32,7 procenta, kakaa o 17,9 procenta a kávy o 33,6 procenta.

Ceny zemního plynu vzrostly o 25,1 procenta, vodného o 11,8 procenta, stočného o 10,1 procenta a tepla o 6,8 procenta. Čisté nájemné bylo vyšší o 5,7 procenta, z toho regulované o 13,8 procenta a tržní o 1,9 procenta. Ceny elektřiny se zvýšily o 4,2 procenta.

V oblasti zdraví stouply zejména ceny léků a jejich doplatků. Rostly také ceny dopravních služeb. Ceny pohonných hmot byly meziročně vyšší o 7,4 procenta. Růst cen stravovacích služeb zrychlil na 3,4 procenta, z toho v závodních a školních jídelnách o šest procent.

Naopak nižší než loni byly ceny oděvů (o 4,8 procenta) či přístrojů a spotřebičů pro domácnost (o 4,2 procenta).

Mírně klesly také ceny nábytku, bytového vybavení, koberců a bytového textilu. Pokračoval i pokles cen audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat, stejně jako mobilních telefonů.

Hlavně kvůli DPH

"Spotřebitelská inflace se v lednu zvýšila nečekaně prudce. Trh očekával růst jen o tři procenta meziročně a o 1,4 procenta meziměsíčně, my dokonce jen o 2,9 %, respektive 1,2 %," připomíná analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

Za lednovým nárůstem podle něj stálo zejména zvýšení spodní sazby DPH na 14 %, zvýšení spotřebních daní a růst regulovaných cen, především nájmů a energií. Největší meziměsíční růst tak byl zaznamenán v sektorech bydlení a energie a potravin.

"V tomto roce očekáváme průměrný růst spotřebitelských cen o 2,6 procenta," dodává Franče.

"Zatímco v předchozích letech byl růst cen velmi umírněný, tento rok bude inflace kvůli daňovým úpravám na vyšších hodnotách," říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Připomeňte si náš novoroční přehled:

Poptávkové inflační tlaky však podle něj v domácí ekonomice nyní téměř neexistují. Reálné mzdy u většiny domácností stagnují, nebo dokonce klesají, což vede k nižší kupní síle obyvatel. To se nejvíce promítá na spotřebním zboží, kde u domácností rostou tendence oddalovat spotřebu do budoucna na úkor současnosti.

Ceny rostou rychleji než platy

"Ceny rostou rychleji, než letos porostou platy zaměstnanců, a tak jejich reálná mzda poklesne," konstatuje analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Výrazný byl růst cen energií - tedy elektřiny a plynu, které meziročně vzrostly o 5,5 %. Ve spojení se silnými mrazy, které panovaly na konci měsíce, to lidé nepříjemně pocítí na svých platbách za bydlení.

"Hlavně na malých městech a vesnicích to je opět impuls k tomu, změnit druh vytápění a vrátit se k tuhým palivům, která jsou cenově výhodnější," domnívá se Kozub.

Také podle analytika ČSOB Petra Dufka potvrdila lednová inflace očekávání, že letos poprvé od recese z přelomu let 1998 a 1999 reálně klesnou mzdy. Předpokládá, že nad třemi procenty se inflace udrží po celý letošní rok.

Čtěte také:
Ve střední Evropě trpí recesí jen Česko, říká mapa
Porosteme méně, než jsme čekali. Kalousek mírní odhad

 

Právě se děje

před 38 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy