Ve střední Evropě trpí recesí jen Česko, říká mapa

Petr Holub
15. 2. 2012 13:14
Recese zasáhla už třetinu Evropské unie, ve druhém pololetí zpomalilo i Česko
Českou ekonomiku táhne hlavně automobilový průmysl
Českou ekonomiku táhne hlavně automobilový průmysl | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Nejnovější odhady statistiků ukazují, že ekonomika zpomalila v deseti zemích Evropské unie včetně České republiky.

Kritériem pro recesi je pokles hrubého domácího produktu (HDP) ve dvou čtvrtletích po sobě. Podle očekávání ho splnily čtyři středomořské země v čele Itálií, kterou nejvíc postihla dluhová krize, společně s Irskem, které má stejné problémy. Jen těsně se takovému označení vyhnula španělská ekonomika.

Hospodářské výkony se zároveň snižují v dalších pěti zemích, které mají jedno společné. Jde vesměs o ekonomiky založené na exportu. Jejich prototypem je Nizozemsko a s výjimkou Slovinska všechny přímo sousedí s Německem.

V případě Belgie a Česka je však ekonomické zpomalení velmi mírné a dosud nejde vyloučit, že statistici v některé z příštích revizí HDP zjistí, že tyto země zažily v druhém pololetí 2011 pouze stagnaci.

Nakonec v žádné evropské zemi nedošlo k propadu, jaký zažil starý kontinent po pádu banky Lehman Brothers v letech 2008 a 2009. Největší mezičtvrtletní zpomalení o 1,3 procenta zažilo koncem minulého roku Portugalsko, před třemi lety zpomalily ekonomiky některých zemí dvouciferným tempem.

Německý motor vynechává

Recese se blíží k dalším sedmi zemím, jejichž ekonomiky snížily výkon zatím jen ve čtvrtém čtvrtletí 2011. Vedle Velké Británie skončil růst především v Německu a Rakousku.

Zatímco Britové se potýkají s vlastním rozpočtovým schodkem, Němci trpí dluhovou krizí eurozóny, která v nejvíce postižených zemích snižuje poptávku po německých výrobcích. Vyšší odbyt na trzích v Asii a Americe už nedokáže vyrovnat výpadky ve Španělsku, Řecku a Itálii.

Všechny exportní ekonomiky napojené na německý export přitom nezpomalují. Konkrétně Polsko, Slovensko, Maďarsko a Bulharsko rostly i na konci minulého roku slušným tempem.

Kromě nich udržely ekonomický růst už jen tři významnější země s vysokou domácí spotřebou, které zatím nemusí kvůli dluhům tolik spořit, konkrétně Francie, Švédsko a Finsko.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy