Praha - Tyto dvě oblasti živí v Česku desetitisíce lidí, ale zatímco jedna z nich už se vrátila na svou předkrizovou úroveň, druhá zažívá opožděný krizový útlum.
Český statistický úřad zveřejnil údaje o únorových výsledcích průmyslu a stavebnictví. Vítězícím oborem je jednoznačně průmysl, jehož produkce se oproti loňsku zvýšila o 13 procent.
Stavebnictví sice také mírně rostlo, o 5,6 procenta, ale na svou předkrizovou úroveň stále 20 procent ztrácí.
Průmysl táhnou automobilky
Růst průmyslu se sice po lednových 16 procentech mírně zpomalil, ale ani meziroční růst o 13 procent rozhodně není špatnou zprávou.
"Průmysl se tak vrací do ,předkrizových' let, protože v únoru 2008 průmysl rostl o 11,3 procenta. Následoval propad v roce 2009, kdy průmysl meziročně padal o 23,4 procenta, loni mírně rostl o 7 procent," konstatoval analytik skupiny Citfin Tomáš Volf.
Hlavní podíl na meziročním růstu měl automobilový průmysl, jehož produkce stoupla o 26,2 procenta a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků se stejným růstem. Oblast výroby strojů a zařízení rostla o 19,7 procenta.
Naopak pokles zaznamenala výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů, která se snížila o 9,7 procenta. Poklesla i výroba a rozvod elektřiny plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu o 1,3 procenta a výroba potravinářských výrobků o 2,3 procenta.
Dokončovaných bytů je méně
České stavebnictví si o podobném vývoji zatím může nechat jen zdát. Jeho produkce se sice v únoru meziročně zvýšila o 5,6 procenta, ale podle statistiků je stále na úrovni roku 2004, na hodnoty z února 2009 mu chybí téměř 20 procent.
Počet vydaných stavebních povolení se snížil o 2,9 procenta, dokončeno bylo o 33,7 procenta méně.
Hodnota staveb, na které bylo povolení vydáno, se sice o 91,2 procenta zvýšila, ale důvodem byla řada povolení vydaných na nákladné energetické stavby, stejně jako nízký údaj z února 2010, s nímž se letošní data porovnávala.