České Budějovice - Podaří se prokázat to, že se v českobudějovickém obchodě společnosti Julius Meinl před třemi roky okrajovala z potravin plíseň a sýry a uzeniny určené k likvidaci se omývali v octové vodě a dál prodávali?
To není vůbec jisté, zatím vše nasvědčuje tomu, že jeden z největších skandálů na českém trhu znovu skončí ve ztracenu.
Případ řeší Okresní soud v Českých Budějovicích, obžalováni jsou tři bývalí vedoucí řetězce Julius Meinl, kterým hrozí až dva roky vězení. Soud řeší případ už podruhé, poprvé rozhodl, že jde jenom o přestupek. Krajský soud ale celý případ znovu otevřel.
Prodavačky proti vedení
Zatím ale praktiky řetězce, který už v Česku nepůsobí a jeho obchody převzala společnost Ahold, potvrdily pouze prodavačky. Naopak podle vyjádření pracovníků Státní zemědělské a potravinářské inspekce se nic podobného nepodařilo zjistit.
Další soudničky
- Lahůdkáři z Meinla jdou před soud
- Policie obvinila další pracovníky Julia Meinla za ohrožení zdraví
- Kaufland předražoval nákupy. Pokutě se ale ubránil
- Čtvrtina obchodních řetězců podvádí zákazníky
- V obchodech byly závadné potraviny za 50 milionů
- Inspekce objevila velké množství nebezpečných hraček
To je ale v rozporu s prvními zprávami, které inspekce k případu vydala. "Vedoucí nutili prodavačky vytahovat z boxu, kam se vhazují potraviny určené k likvidaci, plesnivé sýry a uzeniny a omývat je ve slané a octové vodě. Pak je musely znovu dát na pult," uvedla inspekce ve zprávě.
Inspektoři tak například v prodeji našli salám, prošlý už v květnu, začátkem září 2005 se tu podle informací inspekce omývaly potraviny prošlé i několik měsíců.
O několik měsíců později už ale tyto informace inspekce dementovala s tím, že se nic z toho, co se původně deklarovalo, nepotvrdilo.
U českobudějovického soudu zástupci inspekce potvrdili, že v obchodě nenašli žádné stopy, které by nasvědčovaly tomu, že by pracovníci řetězce okrajovali a upravovali zkažené zboží.
V případu tak zatím chybí jasný důkaz, že potraviny byly zkažené. Bývalí vedoucí v obchodě tvrdí, že si prodavačky všechno vymyslely.
Není jasný důkaz
"Inspekce podala trestní oznámení až 21. září 2005 a policie už nemohla důkazy zajistit," uvedla soudkyně Olga Smrčková. Ta chce vyslechnou další svědky v červnu.
Případ prodeje zkažených potravin v obchodě Julius Meinl byl jedním z těch, který odstartoval přísnější kontroly řetězců.
Kvůli prohřeškům supermarketů také začal platit nový zákon, který zvýšil nejvyšší pokutu z miliónu na 50 miliónů.
Prodej zkaženého masa se objevil i v dalších řetězcích. Podle policie se také v hypermarketu Hypernova v Nových Butovicích manipulovalo s dobou trvanlivosti masa a masných výrobků.
Vedoucí z toho obchodu jsou podezřelí, že maso a masné výrobky po uplynutí doby použitelnosti přebalovali nebo dávali pokyn k přebalení a zboží pak vraceli do prodeje jako nezávadné.