Kaufland předražoval nákupy. Pokutě se ale ubránil

Tomáš Fránek
28. 3. 2008 12:10
Rozhodnutí inspekce se nedá přezkoumat, uznal soud
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Česká obchodní inspekce nedostála své povinnosti a jasně nevyložila, proč pokutovala obchodní řetězec Kaufland.

ČOI totiž pokutu 100 tisíc korun vystavila za to, že firma účtovala lidem více, než měla.

Nejvyšší správní soud ale kvůli tomu, že inspekce řádně nezdůvodnila výši pokuty, dal za pravdu obchodnímu řetězci.

"Rozhodnutí inspekce jsou nepřezkoumatelná, neboť z nich nelze poznat, jaké skutečnosti byly podřazeny pod výše uvedená kritéria pro určení výše pokuty (povaha protiprávního jednání a rozsah jeho následků) a jaké závěry ohledně výše pokuty z nich byly vyvozeny," rozhodl Nejvyšší správní soud.

Soudci tak potvrdili verdikt Městského soudu v Praze. Ten sice konstatoval, že Kaufland neúčtoval ceny správně, ale vytkl inspekci rovněž špatné zdůvodnění.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více o sporech Kauflandu:
Supermarkety Kaufland slaví. Úřady jsou na ně krátké
Brněnský Kaufland stojí bez platného povolení

Předražený nákup

Pokutu 100 tisíc korun inspekce vyměřila za porušení zákona o ochraně spotřebitele. Kaufland ve svých provozovnách v Praze a ve středních Čechách neúčtoval správně ceny při prodeji výrobků.

Při kontrolách na pěti provozovnách Kauflandu byly zjištěny čtyři případy nesprávného účtování s celkovým poškozením nakupujících o 291,50 korun.

Vysoušeč vlasů byl umístěn v regálu se slevou na výrobky, na kterém bylo uvedeno "jednotná cena 300 korun", avšak účtován byl nesprávně cenou 555 korun. V případě čokolád Ritter byl spotřebitel informován o akční ceně čokolád, avšak účtována mu byla jiná - vyšší - cena.

Kaufland inspekci zažaloval, u Městského soudu v Praze uspěl. A stížnost inspekce nyní zamítl i Nejvyšší správní soud.

Úspěšný obchodník

"Samotné skutečnosti, že bylo účtováno v neprospěch spotřebitele a chyběly informace důležité pro spotřebitele při používání prodávaných výrobků, však nelze pro úvahy o konkrétní výši uložené pokuty již vzít v potaz," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Česká obchodní inspekce se tak bude muset vzhledem k tomu, že její rozhodnutí bylo zrušeno, věcí znovu zabývat a své rozhodnutí řádným způsobem odůvodnit.

"Při stanovení výše pokuty bude třeba, aby inspekce přihlédla a zabývala se zákonem stanovenými kritérii a uvedla, na základě jakých úvah rozhodla o výši pokuty," dodala Dostálová.

Společnost Kaufland se s českými úřady soudí velmi často.

A taky úspěšně. Od začátku roku soudy v Brně a Ostravě firmě vyhověly v pěti případech, kdy rozhodnutí úřadů zrušily pro vady řízení.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 42 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy