Poprvé v ČR: Pojišťovna musí vrátit plnou cenu zájezdu

ČTK ČTK
29. 3. 2013 16:30
Soud vydal průlomové rozhodnutí pro klienty zkrachovalých cestovek
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Josef Poneš

Praha - Klienti cestovních kanceláří, kteří si koupili zájezd a jejichž cestovka ještě před odjezdem na dovolenou zkrachovala, mají šanci získat všechny své peníze zpět, i když je pojišťovna odmítá proplatit. Napsala to Mladá fronta Dnes.

Obvodní soud pro Prahu 2 rozhodl v tomto týdnu v prvním z případů, kdy na klienty nezbyly kvůli nízké pojistce peníze, proti pojišťovně.

Pojišťovna Generali musí podle rozsudku zaplatit manželům z Prahy necelých 10 000. Za 23 000 korun si koupili zájezd do Bulharska u cestovní kanceláře I. Parkam Holidays, která ale zkrachovala. Přestože byla pojištěná proti úpadku, manželé dostali od pojišťovny Generali jen 58 procent ceny s vysvětlením, že cestovní kancelář byla "podpojištěná".

Nyní soud podle Mladé fronty Dnes pojišťovně nařídil, aby doplatila zbytek ceny.

Generali se proti rozhodnutí chce bránit mimořádnými opravnými prostředky včetně ústavní stížnosti, řekl v pátek její mluvčí. Ve sporech o cestovní pojištění zastupuje Generali advokát Jan Kalvoda.

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur není smluvní pojišťovna oprávněna snížit pojistné plnění klientům ani při úpadku cestovní kanceláře. V tomto případě se však může na cestovní kanceláři domáhat náhrady škody.

Kvůli výši žaloby do deseti tisíc korun bude rozsudek pravomocný prakticky po jeho sepsání a doručení, nebude možné se dál odvolat, píše deník. "Věříme, že soudy rozhodnou podobně i v případě dalších klientů, kteří se takto domáhají škody," řekla deníku advokátka klienta Klára Havlíčková.

"Byť je pro nás toto rozhodnuti soudu nepříznivé a neznáme jeho písemné odůvodnění, vítáme je, protože nám umožní použít mimořádné opravné prostředky včetně ústavní stížnosti na postup soudu, který nám svým verdiktem de facto ukládá porušit zákon, jmenovitě péči řádného hospodáře," uvedl mluvčí Generali Jiří Cívka.

Zásah do základních principů pojišťovnictví?

Mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová míní, že soud svým výrokem zasáhl do základních principů pojišťovnictví. Výplata plné ceny neuskutečněných zájezdů bez ohledu na výši sjednaného pojistného limitu nemá podle ní obdoby v žádné jiné oblasti, ať v pojištění osob či majetku.

Asociace věří, že případ, který soud kvůli malé výši pohledávky mohl rozhodnout, aniž se zabýval všemi jeho aspekty, zůstane výjimkou. "Pokud by se stal precedentem, pak by pojišťovny musely zvážit, zda do budoucna budou poskytovat cestovním kancelářím zákonné pojištění proti úpadku," dodala Kotyrová.

Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří deníku řekl, že rozhodnutí soudu zřejmě změní chování pojišťoven vůči cestovním kancelářím. Některé podle něj příliš neřešily ekonomickou situaci cestovek a pojišťovaly je na velmi nízkou částku.

Deník připomněl případ klientů Globaltouru, kterým Česká podnikatelská pojišťovna vyplatila jen 5,4 procenta ze zaplacené ceny zájezdu. Generali dříve uvedla, že I. Parkam Holidays jí neposkytla pravdivé a nezkreslené údaje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy