Vyplatit klienty padlých cestovek? Generali žaluje stát

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
31. 1. 2013 11:25
Za poškození dobrého jména žádá pojišťovna omluvu a odškodnění ve výši 18,5 milionu
Foto: Reuters

Praha - Pojišťovna Generali podala u pražského městského soudu žalobu na český stát kvůli zkrachovalým cestovním kancelářím. Za poškození dobrého jména žádá omluvu a odškodnění ve výši 18,5 milionu korun.

Důvodem jsou výroky představitelů ministerstva pro místní rozvoj, které jsou podle Generali založeny na nepravdivém tvrzení o povinnosti pojišťoven hradit peníze klientům bez ohledu na limit pojistného plnění.

"Prostřednictvím advokátní kanceláře Jana Kalvody jsme podali žalobu na ministerstvo pro místní rozvoj, aby se zdrželo nekalosoutěžního jednání a poškozování dobrého jména naší společnosti," uvedl generální ředitel pojišťovny Generali Štefan Tillinger.

Požadovaných 18,5 milionu korun Generali vyčíslila tak, že sečetla právní a další náklady a, zjednodušeně řečeno, hodnotu negativních informací, které se objevily v médiích (podle analýzy společnosti Newton Media).

Případný soudní výrok ve prospěch Generali by podle něj mohl urychlit odškodnění klientů zkrachovalých cestovních kanceláří ze strany státu. I kdyby soud rozhodl naopak, přispělo by to podle Tillingera alespoň k vyjasnění celé situace.

Ministerstvo v létě uvedlo, že postup pojišťovny Generali v případě nepojištěné CK Majestic Travel patrně odporuje zákonu o cestovním ruchu. Pojišťovny podle ministerstva nesmějí uzavírat pojistné smlouvy, které nejsou účinné a nedokážou klienty ochránit v případě krachu cestovní kanceláře.

Jasná úprava stále chybí

Advokát Jan Kalvoda uvedl, že je zcela nepřípustné, aby stát přenášel tíhu plnění tohoto závazku na soukromé subjekty, v tomto případě na pojišťovny. "Je povinností státu, nikoliv pojišťoven, aby naplnil příslušnou směrnici EU," dodal.

Také letos v létě se podle Tillingera mohou opakovat situace z předchozích let, protože přes opakovaná prohlášení ministerstva nebude novela zákona v hlavní turistické sezoně účinná. „V rozporu s požadavkem evropské směrnice tak nebudou klienti některých cestovních kanceláří ani v letošním roce stoprocentně chráněni v případě jejich úpadku," podotkl.

"Podle zákona pojišťovna není oprávněna odmítnout pojistné plnění nebo snížit jeho výši v případě, dozví-li se po pojistné události, že cestovní kancelář vědomě poskytla nepravdivé nebo neúplné podklady, které byly pro uzavření pojištění podstatné. Pojišťovna je v tomto případě oprávněna domáhat se náhrady škody na cestovní kanceláři," uvedla již dříve mluvčí ministerstva Jana Jabůrková.

Jedno pojištění nestačí, tvrdí pojišťovna

V celém sporu jde ve zkratce o to, že některé cestovní kanceláře sjednaly pojištění proti úpadku s nedostatečnými limity krytí. Pojišťovna Generali v několika případech pak odmítla vyplatit klientům těchto zkrachovalých cestovních kanceláří sto procent ceny za zájezd. Podle pojišťovny za tuto situaci může stát, ministerstvo pro místní rozvoj zase trvá na tom, že pojišťovny mají povinnost hradit sto procent ceny všem klientům, i když pojištění nebylo sjednáno v dostatečné míře.

Generali v návaznosti na tento stav již loni nabídla klientům cestovních kanceláří dodatkové pojištění, které v případě krachu cestovní kanceláře má přinést okamžitou výplatu peněz zaplacených za zájezd. Například za zájezd v ceně 20 000 korun se platí pojištění ve výši 50 korun. Generali loni prodalo zhruba 2500 těchto pojistek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy