Opava - Ostrý kurz, který vláda nasadila při potírání švarcsystému v Česku, se poslancům a senátorům vyhne.
Kontroloři ze Státního úřadu inspekce práce totiž rozhodli, že při zaměstnání poslaneckých a senátorských asistentů se švarcsystém nepraktikuje. Asistenti politiků jsou sice osoby samostatně výdělečně činné, podle kontroly ale neobcházejí zákony.
Náplň práce asistentů nemá znaky závislé práce, a tedy není nutné uzavírat s nimi klasické pracovní smlouvy. Smlouvy s asistenty neuzavírají přímo politici, ale vedení sněmovny a Senátu.
"V případě podnikajících fyzických osob se nejedná o závislou práci a ze strany Kanceláře Poslanecké sněmovny nebo Kanceláře Senátu o nelegální zaměstnávání," rozhodla inspekce.
„Asistentovi z tohoto vztahu nevznikají vůči Kanceláři Poslanecké sněmovny žádná práva ani povinnosti vyplývající ze zákoníku práce. Kanceláře obou komor Parlamentu asistentovi nepřidělují práci, asistent není podřízen příslušným vedoucím pracovníkům a práci nevykonává jménem zaměstnavatele," uvedl náměstek generálního inspektora Jiří Macíček.
Kontrolu mezi politiky úřad začal poté, co dostal stížnosti od lidí. "Mezi významné aspekty, které vytvářejí pochybnost veřejnosti a médií o možné nelegálnosti tohoto vztahu, patří skutečnost, že je zde oficiálně používán termín asistent. Což je jinak široce používaný termín pro pracovní pozice a pracovní činnosti vykonávané na základě pracovněprávního vztahu," uvedl Macíček.
Stát přichází o miliardy
Švarcsystém v Česku připravuje stát o miliardy korun na daních a pojistném.
Od ledna hrozí za švarcsystém pokuta od 250 tisíc do 10 milionů pro zaměstnavatele a až 100 tisíc korun pro samotné "živnostníky".
Dvě třetiny českých firem se ale podle průzkumu právních kanceláří Ambruz & Dark a Deloitte Legal domnívají, že by se měl švarcsystém legalizovat.