Švarcsystém v praxi: Spadl z lešení a zůstane bez peněz

Tomáš Fránek
18. 1. 2012 12:20
Soud odmítl žalobu muže, který na živnostenský list pracoval jako zedník
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Práce na živnostenský list změnila muže z Vysočiny z podnikatele-zedníka na invalidu bez peněz. Po pádu z lešení a po devíti letech sporů zůstane bývalý zedník kvůli švarcsystému definitivně bez náhrady mzdy a desítek tisíc korun za úraz.

Případ, který nyní rozhodl Nejvyšší soud, ukazuje, že se švarcsystém sice krátkodobě může lidem vyplatit, ale v případě jakýchkoliv vážnějších problémů musí počítat s tím, že si budou muset vystačit jen s minimem peněz.

Zedník je navíc přesným příkladem poměrů v českém stavebnictví, kde práce na živnostenské listy převažuje. Stejně jako on i další tisíce lidí pracují na různých stavbách na živnostenský list v té části roku, kdy je dost zakázek, a v zimě jsou registrovaní na úřadu práce jako nezaměstnaní.

Spadl z lešení

Úraz se muži stal před devíti roky na stavbě v Praze, kde byla hlavním dodavatelem společnost Skanska. Ta si ale najala na stavbu lešení a některé další zednické práce jako subdodavatele živnostníka z Havlíčkova Brodu. Ten opět zadal práci dalšímu živnostníkovi, který však poté spadl, když při vyzdívání zdi přelézal z jedné části lešení na druhou.

Zranění bylo vážné, muž zůstal v invalidním důchodu. A zažaloval jak živnostníka, který si ho najal, tak stavební firmu Skanska. Požadoval po nich 311 tisíc korun jako náhradu mzdy a také chtěl dosáhnout vyplácení pravidelné měsíční renty ve výši 14 tisíc korun.

U soudů v Havlíčkově Brodě a Hradci Králové muž neuspěl. Soudy rozhodly, že muž nebyl zaměstnanec, a nemá tak nárok na náhradu mzdy. Nehodu navíc spoluzavinil, neověřil, zda je lešení dobře postavené, a podílel se tak na svém pádu, řečeno soudní znaleckou terminologií, ze třiceti procent.

Vinu soudy přisoudily i druhému živnostníkovi, který stavěl lešení. Za svoji chybu měl zaplatit náhradu škody ve výši sedm tisíc korun. Skanska byla podle soudců bez viny - zraněný zedník nepracoval ani na zařízení, které by patřilo stavební firmě, ani s ní neměl žádnou dohodu o provedení práce.

Muž se pak ale ještě obrátil na Nejvyšší soud. A hlavním argumentem v dovolání bylo právě to, že i když formálně šlo o dohodu dvou živnostníků, byl to jenom krok, který měl zakrýt zaměstnanecký vztah - tedy klasický švarcsystém.

My za to nemůžeme

A muž by tedy měl dostat zaplacenu náhradu výdělku od druhého živnostníka i společnosti Skanska jako skutečnou škodu. "Tedy rozdíl, který bych si mohl vydělat, kdybych byl zdravý, a tím, co dostávám jako invalidní důchodce," uvedl.

Skanska se u Nejvyššího soudu bránila tím, že se živnostník, kterého si na stavbu lešení najala, zavázal zajistit všechny práce na svoje náklady a také na vlastní nebezpečí. "Splnili jsme svoje povinnosti, žádnou vinu neneseme," uvedli zástupci stavební firmy.

Nejvyšší soud dal stavební firmě zapravdu a žádné peníze muži nepřiznal. Senát Nejvyššího soudu vedený soudkyní Martou Škárovou rozhodl, že ve sporu jde o vztah dvou podnikatelů a o skrytý zaměstnanecký vztah nešlo.

Jedním z důležitých důvodů pro verdikt soudců bylo to, že muž jako živnostník pracoval pro různé stavební firmy, a ne pro jednoho stálého zaměstnavatele. "Sám si platil zdravotní a sociální pojištění a podával daňová přiznání, nejednalo se o závislou činnost," rozhodli soudci.

Česko je kvůli švarcsystému rájem podnikatelů. Počet podnikatelů v Česku loni vzrostl téměř o 59 767, celkem jich bylo přes 2,29 milionu. Rychlý nárůst jejich počtu, který odstartoval už v roce 2008, přitom pokračuje již čtvrtý rok po sobě prakticky stejným tempem.

Desítky tisíc podnikatelů jsou ale živnostníky z donucení, firmy je nechtějí zaměstnat a nutí je podnikat.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy