Praha - Finanční úřady vybraly do poloviny srpna na dani z přidané hodnoty v meziročním srovnání o zhruba sedm miliard korun více, tedy přes 178 miliard korun. Na dani z příjmu právnických osob stát naopak vybral o čtyři miliardy méně, necelých 68 miliard korun.
Vyplývá to z aktuálních dat Finanční správy.
DPH i daň z příjmu právnických osob patří mezi takzvané sdílené daně, jejich výnosy tak putují nejen do státního rozpočtu, ale i do pokladen měst a krajů.
Na odvodech z loterií zatím finanční úřady vybraly 1,7 miliardy korun. Loni byly na základě novely zákona odvody na veřejně prospěšný účel, místní poplatek a odvod na stání dozor zrušeny a nahrazeny odvodem z loterií a jiných podobných her. V případě odvodů z loterií obce získávají 30 procent z celkových příjmů.
Na dani z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti finanční úřady letos zatím získaly 77 miliard korun, meziročně o zhruba čtyři miliardy více.
Na kraje nyní připadá 8,92 procenta a na obce 23,58 procenta z celostátního hrubého výnosu daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob. V případě daně z přidané hodnoty od letoška až do roku 2015 kvůli zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod a zajištění, aby peníze vybrané navíc putovaly do státního rozpočtu, dostávají obce 20,83 procenta a kraje 7,86 procenta.
Základem pro výpočet nároku obce nebo kraje je 100 procent celostátního hrubého výnosu. Výjimkou je daň z příjmu fyzických osob z podnikání, kde je základem 60 procent z celkového výnosu. U daně z příjmů právnických osob je pak základ snížen o daň, kdy je poplatníkem sama obec nebo kraj.