Brno - Firmy provozující výherní automaty, kasina a další hazardní hry, se nemohou nijak vyhnout povinnosti zaplatit ze svých zisků na hazardu peníze do městských a obecních pokladen.
Zastupitelé měst a obcí jsou ti, kteří rozhodují o tom, kolik do obecní pokladny firmy odvedou peněz.
Nejvyšší správní soud tak ve sporu firmy provozující výherní automaty v Sokolově a Karlovarského krajského úřadu dal za pravdu úředníkům.
Obec rozhoduje
"V zákoně je stanoveno, že část výtěžku (z výherních automatů) je příjmem obce, která vydá povolení k jejich provozování. Obec rozhoduje o správné výši této části výtěžku," rozhodl senát Nejvyššího správního soudu pod vedením soudkyně Ludmily Valentové.
Firma je tak povinná doplatit sokolovskému městskému úřadu přes 91 tisíc korun určených na veřejně prospěšné účely.
U soudu neuspěl argument firmy, podle které obce nemají oprávnění vydávat rozhodnutí o odvodu peněz na veřejně prospěšné účely a nemají ani oprávnění peníze vymáhat. Sporný je i výpočet částky, kterou by měla firma odvést.
Částka odváděná ve prospěch zdravotnictví nebo školství se počítá z hrubého zisku. A podle podnikatelů jde ale o dvojí zdanění jedné částky, výpočet nebere ohledy na náklady firem.
"Uvedený postup je nepochybně v rozporu s Listinou základních práv a svobod," je uvedeno ve stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.
To ale Nejvyšší správní soud odmítl. "Vlastní náklady provozovatele nemohou mít vliv na výši výtěžku pro odvod obci," rozhodl soud. Podle něj je zákon jasný a srozumitelný a nedává žádný prostor pro jiný výklad.
Vydělávající firmy platí méně
Jde o důležitý verdikt, firem provozujících hazardních hry v Česku stále přibývá. Ročně "hazardní" firmy odvedou na veřejně prospěšné účely přes dvě miliardy korun.
Na rozdíl od rychle rostoucích zisků těchto firem, kdy podle údajů z roku 2006 stoupl obrat těchto společností o 7,4 miliardy korun (8 procent), odvody na veřejně prospěšné účely klesly o šest procent.
A například Fórum dárců uvedlo, že odvody na veřejně prospěšné účely jsou v Česku ve srovnání s Velkou Británií nebo Nizozemím nepřiměřeně nízké.
Od roku 1994 do roku 2005 se tak obrat hazardu zvýšil čtyřnásobně, kdežto odvody vzrostly pouze 2,7krát.
Za uplynulých 15 let tak vzrostla částka, kterou spolykají hrací automaty, loterie, kurzové sázky nebo kasina, až na rekordních 98,1 miliardy korun v roce 2006.
A na všech automatech a terminálech v Česku by nyní mohlo hrát najednou 60 tisíc lidí. Na počátku devadesátých let to bylo pouze 20 tisíc.
Pro města a obce tvoří peníze z hazardu důležitý zdroj příjmů. Například městská část Praha 1 dostává ročně 34 milionů korun, městská část Brno střed pak asi 40 milionů.