Praha - Před rokem (přesně 1. května 2011) otevřely poslední země Evropské unie svůj pracovní trh občanům států, které vstoupily do EU v roce 2004.
Například i v Německu tak mohli začít Češi pracovat bez pracovního povolení i dalších omezení. Po roce se ukazuje, že to nemělo žádný výrazný vliv na pracovním trhu v Česku ani v Německu.
"O žádném masivním odlivu české pracovní síly do Německa nemůže být ani řeč," potvrzuje Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) i expertní organizace a podniky v Německu.
Například údaje norimberského Institutu pro profesní výzkum a průzkum trhu práce ukazují, že v období leden až září 2011 přišly do Německa za prací jen zhruba 4000 českých občanů.
Čechům se z domova nechce, navíc neumí německy
Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK, tento trend potvrzuje: „Naše každodenní praxe jen potvrzuje poznatky naší mateřské organizace v Berlíně: pohyb pracovních sil se v souladu s naším očekáváním změnil jen minimálně," říká.
Bernard Bauer vysvětluje důvody pro relativně nízkou pracovní mobilitu: „Mzdová hladina na obou stranách hranice se stále více vyrovnává, mnoho Čechů dává přednost životu ve svém důvěrně známém prostředí, další překážku často představuje neznalost cizího jazyka."
Přitom Češi by v Německu nejspíše uplatnění našli. Německé podniky na obou stranách hranice se potýkají s prohlubujícím se nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. „Od naší mateřské organizace v Berlíně víme, že třetina podniků v Německu není schopna obsadit volná pracovní místa dva i více měsíců. To je celkem 1,3 milionu pracovních míst," sděluje Bernard Bauer. „S nedostatkem odborníků se potýkají především technické branže, jako například výroba automobilů nebo elektrotechnika, ale také zdravotnictví," dodává.