L'Oréal poráží Česko, za Francouze platit nemusí

Tomáš Fránek
30. 10. 2011 10:00
Firma nemusí za své zaměstnance doplatit pojištění za miliony
Liliane Bettencourtová a její dcera. O peníze L'Oreal se bude starat mladší z nich, která svou matku nechala prohlásit za nesvéprávnou.
Liliane Bettencourtová a její dcera. O peníze L'Oreal se bude starat mladší z nich, která svou matku nechala prohlásit za nesvéprávnou. | Foto: Reuters

Brno -  Největší kosmetická firma na světě, francouzská společnost L'Oréal, vítězí v dlouholetém boji s českým státem o peníze, která měla firma platit za svoje zaměstnance.

Jde o miliony za nemocenské pojištění, které po společnosti L'Oréal chtěla Česká správa sociálního zabezpečení za francouzské občany, kteří v Česku pro kosmetickou firmu pracovali.

Celý spor se vleče už šest let a padlo v něm několik soudních verdiktů. A nyní Nejvyšší správní soud, který spor posuzoval už podruhé, rozhodl, že firma defintivně nemusí za své francouzské zaměstnance pojištění v Česku platit.

Francouzi pojištění platit nemusí

Na L'Oréal se totiž vztahuje verdikt ústavních soudců, kteří v případě pojištění vyhověli dalším třem francouzským firmám působícím v Česku.

"Francouzští státní příslušníci, kteří neměli v České republice trvalý pobyt a pracovali v Česku, nebyli účastni na pojištění podle zákona o nemocenském pojištění zaměstnanců," uvedli ústavní soudci ve svém rozhodnutí týkající se například stravenkové společnosti Sodexo.

Soudci Nejvyššího správního soud tak společnosti L'Oréal vyhověli i když podle zdůvodnění svého verdiktu mohli uplatnit řadu argumentů, které byly v neprospěch firmy.

"Že systém sociálního pojištění přišel o nikoli nepodstatný výpadek příjmů,  jimiž financuje výdaje sociálního pojištění, je skutečností," uvedli soudci ve svém verdiktu.

Společnost L'Oréal je největší kosmetickou společností na světě a letos zvýšila v prvním pololetí čistý zisk meziročně o sedm procent na rekordních 1,5 miliardy eur (36 miliard korun). 

Spor v rodině

Mezi výrobky společnosti patří šampony Garnier, parfémy Giorgio Armani či dekorativní kosmetika Lancôme a Maybelline.

Pozornost na sebe firma předminulý týden přitáhla i jinak. Nejbohatší Francouzka, hlavní majitelka kosmetického impéria L'Oréal Liliane Bettencourtová byla totiž zbavena svéprávnosti. Soud nařídil zákonné opatrovnictví pro téměř devětaosmdesátiletou miliardářku, která má podle lékařů vážné zdravotní potíže.

Ve sporu uvnitř rodiny vlastnící kosmetické impérium L'Oréal šlo především o miliardu eur (25 miliard korun), kterou zejména formou uměleckých darů a proplácení životních pojistek podle názoru dcery na její matce vylákal mondénní francouzský fotograf François-Marie Banier.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy