Tajemné České dráhy končí, musí dát informace o nádraží

Tomáš Fránek
7. 10. 2011 10:15
České dráhy nejsou obyčejná soukromá firma, aby tajily informace
Foto: Jan Langer

Brno - České dráhy nesmí před lidmi tajit informace o tom, jak nakládají se svým majetkem.

Nejvyšší správní soud definitivně potvrdil, že České dráhy musí poskytovat lidem informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Podle soudců totiž akciovou společnost založil a kontroluje stát, firma poskytuje veřejné služby a hospodaří s veřejnými prostředky.

Po společnosti ČEZ jde tak o další velkou firmu, která nesmí informace před lidmi skrývat.

Podíl na prodej

Soud se tak postavil na stranu občanského sdružení Oživení, které marně žádá o dokumenty související s využitím Masarykova nádraží v Praze.

Nádraží patří developerské společnosti Masaryk Station Development. Jde o společný podnik Českých drah a investorů.

České dráhy už včera oficiálně potvrdily, že chtějí svůj podíl prodat. Zájem má finanční skupina Penta Investments.

Za metr čtvereční by kupec okamžitě zaplatil tři a půl tisíce korun, přitom pozemky v centru Prahy stojí podle cenové mapy 35-50 tisíc korun za metr. Dráhy tak přijdou o dvě a půl miliardy korun.

Dráhy se bránily tím, že informace o využití nádraží podléhají obchodnímu tajemství a firma nemusí plnit jako soukromá společnost informační povinnosti. Později sice dráhy uznaly, že se na ně povinnost poskytovat informace částečně vztahuje, ale informace o nádraží sdělit přesto nemusí.

Proč by se to mělo tajit

Podle Nejvyššího správního soudu ale České dráhy dosud nijak konkrétně neupřesnily, proč by zrovna údaje žádané sdružením Oživení měly zůstat utajeny.

"Vzhledem k charakteru stěžovatelky, kdy je jediným akcionářem stát a stěžovatelka (České dráhy) ve své podstatě hospodaří se státním majetkem, nelze činnosti uspokojující veřejné služby zcela spolehlivě oddělit od činností ostatních," uvedl v rozsudku senát s předsedkyní Danielou Zemanovou.

Dráhy musí podle soudu vysvětlit, proč by informace nemělo sdružení získat.

"Pokud se České dráhy domnívají, že je určitá jejich činnost jednoznačně vyňata z informační povinnosti, potom je společnost povinna v novém rozhodnutí vysvětlit, v čem neveřejnost požadované informace spatřuje, jaký původ finanční prostředky mají a na základě čeho usuzuje na ryze komerční charakter provozované činnosti," rozhodl Nejvyšší správní soud.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Vláda chce zdanit mimořádný zisk výrobců energie 40 až 60 procenty, uvedl Kupka

Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Konkrétní výše se určí na nadcházejícím jednání. Stát by tak mohl získat až 100 miliard korun. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to v neděli řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Cesta, kterou vláda jde, je podle místopředsedy Sněmovny a bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) velmi nešťastná.

Vláda podle Kupky dělá konkrétní opatření, aby lidem s cenami energií pomohla. Stanovení cenového stropu je jedním z nich. Pro domácnosti, kterým stanovení maximálních cen nebude stačit, je podle Kupky připraven například příspěvek na bydlení.

Podle Havlíčka jsou připravená opatření špatná. Nahrávají firmám, které vyrábějí a zároveň prodávají elektřinu. Vláda podle něj měla stanovit maximální výrobní ceny energií, a omezit tak cenu přímo u výrobců, nikoliv až při jejím prodeji přes obchodníky. Vláda nyní podle Havlíčka nemůže vědět, kolik ji bude opatření stát. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve uvedl, že zastropování cen energií by mělo stát nejvýše 130 miliard korun.

Členské země EU se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy