Praha - Konkurz na loterijní společnost Sazka platí, rozhodl Vrchní soud v Praze. Ten zamítl odvolání společnosti Gladiolus, která zastupuje zájmy skupiny Penta a firmy E-Invest.
Informovala o tom mluvčí Sazky Lenka Tichá. "Vrchní soud zastavil řízení o odvolání dlužníka společnosti Sazka proti prohlášení konkurzu a odmítl zbývající odvolání věřitelů," uvedla Tichá.
V úterý své původní odvolání proti konkurzu Sazky stáhl předseda představenstva Aleš Hušák. Zástupci skupiny Penta to označili za jednoznačný krok směrem ke spojenectví s největšími věřiteli Sazky - PPF a KKCG.
"Zpětvzetí odvolání pana Hušáka bylo vzato na vědomí tím způsobem, že bylo řízení zastaveno. Odvolání dvou společností bylo odmítnuto," řekl ČTK mluvčí pražského vrchního soudu Jan Fořt. Soud odůvodnění rozhodnutí v nejbližší době zveřejní na internetových stránkách.
Skupiny PPF a KKCG už dříve daly najevo, že by konkurz prosazovaly znovu i tehdy, pokud by jeho první vyhlášení soud zrušil.
"Rozhodnutí vrchního soudu je dobrou zprávou nejen pro věřitele, ale i pro Sazku samotnou, protože znamená, že mohou být dokončeny kroky, které povedou k její záchraně a dalšímu rozvoji do budoucna," uvedl Dan Plovajko, mluvčí skupiny KKCG.
Penta chce transparentní dražbu Sazky
Už méně spokojení jsou s rozhodnutím vrchního soudu zástupci společnosti Penta. "S největší pravděpodobností se odvoláme i k Nejvyššímu soudu. V každém případě ale očekáváme, že pan Cupka vyhlásí veřejnou dražbu, která umožní maximalizovat hodnotu konkurzní podstaty a že tato dražba proběhne transparentně a férově," uvedl mluvčí Penty Martin Danko.
Konkurenční sázková společnost Fortuna, kterou Penta vlastní, totiž jako první po vyhlášení konkurzu na Sazku přišla s nabídkou na její odkup. Nabízí dvě až dvě a půl miliardy korun za loterijní byznys Sazky, tedy za její značku, ochranné známky jejích her či smlouvy s obstaravateli a majitelem sítě terminálů. Nabídka nezahrnuje pozemky a nemovitosti.
Sazka, která nyní podléhá insolvenčnímu správci Josefu Cupkovi, momentálně žije z půjčky od společnosti Moranda, kontrolované skupinou PPF. Úvěrová smlouva, kterou schválil věřitelský výbor, počítá se sumou až 500 milionů korun. Ta má pomoci zajistit běžný chod společnosti.