Každou vteřinu se Česko zadluží o dalších 6342 korun

Ekonomika Ekonomika, Red Eko
29. 7. 2009 12:15
Na každého obyvatele už připadá 116 tisíc korun
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká republika se nyní zadlužuje rychlostí 6342 korun za sekundu. Vyplývá to ze soukromého modelu analytika Raiffeisenbank Aleše Michla.

Dosud dluh rostl tempem 5705 korun za sekundu.

„Východiskem jsou oficiální statistiky českého ministerstva financí a Eurostatu," uvádí na webu www.verejnydluh.cz, kde lze růst dluhu sledovat doslova v přímém přenosu.

„Dluhové hodiny byly naposledy seřízeny k 3. červnu," upřesnil Michl.

Ke konci loňského roku byl veřejný dluh 1,105 bilionu korun, nyní je podle výpočtů analytika přes 1,22 bilionu korun a ke konci roku bude zřejmě kolem 1,3 bilionu korun. Na každého obyvatele tak připadá nyní dluh přes 116 000 korun.

Vývoj dluhu Michla vede k obavě, že v rámci hospodářského cyklu by mohla Česká republika projít písmenem "W". "Tedy sešup dolů - recese - oživení - zpátky do recese - a opožděný návrat ke skutečnému růstu. Jinými slovy, že ty dluhy by nás mohly v příštím nebo přespříštím roce znovu srazit do recese," upozornil analytik.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy