Investoři milují Česko

Marek Odstrčilík
28. 6. 2006 16:15
Praha - Česká republika se stává velkým lákadlem pro investory.

Podle průzkumu společnosti Ernst & Young je investorsky totiž sedmou nejatraktivnějších zemí na světě.

Na čele žebříčku jsou Spojené státy a Čína, jejíž obliba ale poněkud poklesla. Ze zemí střední a východní Evropy se nejlépe umístilo Polsko na pátém místě.

Polsko má  vůči Česku výhodu větší ekonomiky a levnější pracovní síly. Další výhodou je také nižší daň ze zisku. Naopak nevýhodou Polska je naopak horší dopravní infrastruktura, která hraje velmi důležitou roli.

V první desítce se umístilo šest evropských zemí.

Počet zahraničních investic v Česku loni vzrostl na 116 proti 73 investicím v roce 2000. Loni tak díky zahraničnímu kapitálu vzniklo 16 400 pracovních míst.

Podle dřívějších údajů za první tři čtvrtletí loňského roku přišly zahraniční investice za celkem 224 miliard korun, zatímco za celý rok 2004 to bylo 115 miliard korun.

Česko ale podle průzkumu patří mezi země, jejichž renomé je lepší než výsledky při lákání cizího kapitálu.

V Česku je hezky

Hlavní výhodou České republiky je kvalifikovaná a levná, v porovnání se západní Evropou, pracovní síla.

Česká republika má na rozdíl od ostatních navíc nejlepší geografickou polohu a relativně nejlépe vybudovanou dopravní infrastrukturu s dobrým napojením na západní Evropu.

Podle Petra Sklenáře z Atlantik FT se navíc Česká republika může pochlubit ekonomicky nejstabilnějším prostředím za posledních zhruba šest let. "Máme nízkou a stabilní inflaci, nízkou úrokovou sazbu a stabilně posilující korunu," říká Sklenář. 
 
"Česko má sice levnou kvalifikovanou pracovní sílu, ale pokud k tomu nebudou následovat jednoduché a nízké daně, efektivní soudy a co nejmenší byrokracie, tak může dojít během deseti až patnácti let k přesunu investic směrem dále na východ, dodal Sklenář.

Evropa táhne

Z regionů je pro investory nadále nejpřitažlivější Evropa, která podle odborníků spojuje výhody vyspělého západoevropského trhu s dynamickým růstem ve střední a východních části kontinentu.

Velkým plusem střední a východní Evropy je to, že země tohoto regionu nabízí, kromě levné a kvalifikované síly, i investiční pobídky, jako jsou dotace nebo daňové prázdniny.

Foto: Aktuálně.cz

Loni Evropa získala rekordní počet přímých zahraničních investic, když bylo sjednáno 3066 projektů. První místo si drží velká Británie, jejíž podíl na investicích představuje 18,2 procenta. Česko je sedmé.

Průzkum vychází z údajů o investicích uskutečněných v roce 2005 a z názorů více než 1000 dotázaných manažerů evropských, severoamerických a asijských firem.

Investoři posuzují při hodnocení investiční atraktivity země zejména infrastrukturu, pracovní náklady, produktivitu, transparentnost a stabilitu, daně, úroveň pracovní síly i místní trh.

 

Právě se děje

Další zprávy